październik 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie zapraszają 20 listopada na godz. 17.30 do gmachu biblioteki przy ul. Dworcowej 7 na wykład dr Krystyny Kamińskiej „Theodor Fontane  - niemiecki pisarz po tej stronie Odry”.

Dział: Aktualności

Czas konferencji i spotkań

wtorek, 22 październik 2019 12:27

Koniec sezonu turystycznego i wykopaliskowego oznacza dla muzealników powrót do gabinetów i pracę badawczą i koncepcyjną na kolejne lata. To wszystko, co robiliśmy w ciągu roku, należy teraz podsumować, opisać, opracować naukowo. Jest to równie ważna praca, jak badania w terenie. Wynikami opracowań i zebranych doświadczeń należy się również podzielić z publicznością. Nieprzypadkowo jesień obfituje w seminaria, konferencje i prelekcje.

Dział: Aktualności

Kontynuacja badań cmentarzyska

wtorek, 15 październik 2019 10:47

Rozpoczął się drugi sezon badań archeologicznych na cmentarzysku wojów z pierwszych wieków naszej ery w okolicach Kostrzyna. Znalezisko to zostało zaliczone przez redakcję Archeologii Żywej do 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2018 roku. Pierwsze badania zostały przeprowadzone przez nas  w listopadzie ub. r. O ich przebiegu informowaliśmy dość obszernie na naszych stronach internetowych i w mediach.

Dział: Aktualności

Prezentacja MTK w Instytucie Zachodnim

wtorek, 15 październik 2019 10:46

W miniony piątek, 11 października, w Instytucie Zachodnim w Poznaniu miała miejsce ogólnopolska konferencja poświęconą roli muzeów w kształtowaniu tożsamości regionalnej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji muzealnych oraz badacze zajmujący się naukowo tym zagadnieniem.

Dział: Aktualności

„Zboże pokoju” posiane

wtorek, 15 październik 2019 10:45

W czerwcu ub. r. przez Stare Miasto Kostrzyn przejechał  niezwykły konwój kilkunastu historycznych wozów zaprzężonych w konie pokonujący trasę z Brück (Niemcy) do Petersburga (Rosja). Była to wyprawa „Tytani na trasie” prowadząca przez sześć europejskich państw. Po przybyciu do Kostrzyna organizatorzy przekazali mieszkańcom Kostrzyna pamiątkowy „Dzwon pokoju” w miniaturze, a Muzeum Twierdzy przyjęło „żyto pokoju” pochodzące z poletka utworzonego w miejscu przebiegu fragmentu muru berlińskiego z zadaniem dokonania zasiewu na terenie Starego Miasta.

Dział: Aktualności

Podsumowanie Pol`and`Rock-Festival

wtorek, 08 październik 2019 15:53

8 października br. w Urzędzie Miasta Kostrzyn nad Odrą miało miejsce podsumowanie tegorocznego festiwalu Pol`and`Rock, nazywanego nadal przez kostrzynian Woodstockiem. W sali konferencyjnej magistratu pojawił się sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z jej prezesem Jerzym Owsiakiem na czele. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele instytucji lokalnych zaangażowanych w organizację festiwalu.

Dział: Aktualności

Konferencja nauczycieli historii w MTK

wtorek, 08 październik 2019 15:51

W marcu br. mała delegacja MTK (dyr. Ryszard Skałba oraz specjalista ds. edukacji Jerzy Dreger) złożyła wizytę w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie, gdzie spotkała się z Radosławem Jaroszewiczem – konsultantem ds. edukacji geograficznej. To wówczas padło pytanie z naszej strony, czy przedstawiciel Muzeum Twierdzy mógłby podczas dorocznych konferencji metodycznych nauczycieli historii i geografii zaprezentować Stare Miasto, twierdzę i Muzeum Twierdzy Kostrzyn jako miejsce docelowe dla wycieczek grup szkolnych. Nasza propozycja została zaakceptowana i pod koniec sierpnia Jerzy Dreger wziął udział w dwóch takich spotkaniach.

Dział: Aktualności

Zaproszenie na Dzień Jedności Niemiec

wtorek, 08 październik 2019 15:50

Na zaproszenie konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec Hansa Jörga Neumanna dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba wziął w dniu 3 października br. udział w uroczystym przyjęciu zorganizowanym z okazji Dnia Jedności Niemiec. Przyjęcie miało miejsce w budynku Konsulatu Generalnego we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, gospodarki, instytucji samorządowych, mediów i organizacji pozarządowych.

Dział: Aktualności

Projekt Pałac Klessin

środa, 02 październik 2019 12:17

Niewielka miejscowość Klessin położona po drugiej stronie Odry koło Podelzig (na wysokości Pamięcina, ok. 15 km na południe od Kostrzyna) była areną krwawych walk w marcu 1945 r. Około 200 żołnierzy niemieckich przez 10 tygodni (w tym 2 w okrążeniu) broniło się w rejonie pałacu i majątku Klessin przed atakami Armii Czerwonej.

Dział: Aktualności

Z wizytą w Słubfurcie

środa, 02 październik 2019 12:16

Ostatnia tegoroczna wycieczka muzealna poprowadziła uczestników do nadgranicznego dwumiasta Słubic i Frankfurtu nad Odrą. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Słubice, będące niegdysiejszą dzielnicą Frankfurtu.

Dział: Aktualności