„Gdzie ziemia garnki rodzi” - otwarcie wystawy archeologicznej

czwartek, 11 kwiecień 2024 13:18 Opublikował: Tomasz Michalak

W 2024 r. obchodzimy 900.  rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. Nierozerwalnie związane są z nią średniowieczne dzieje Górzycy, która w latach 1267-1385 była jej stolicą. Tym razem chcemy opowiedzieć jednak o dużo bardziej odległych czasach. Na wystawie czasowej „Gdzie ziemia garnki rodzi… Górzyca przed powstaniem diecezji lubuskiej” zaprezentujemy najczęściej odkrywaną podczas badań archeologicznych kategorię zabytków: ceramikę.

Jarmark regionalny w Seelow

czwartek, 11 kwiecień 2024 13:16 Opublikował: Tomasz Michalak

Od kilku lat stowarzyszenie Touristinformation Oderbruch und Lebuser Land, którego Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest członkiem, organizuje „Dzień Turystyki Regionu Odry i Warty”. W ramach tego wydarzenia odbywa się „Jarmark Regionalny”. Prezentowane są na nim stoiska z niemieckimi i polskimi produktami z regionu Odry i Warty.  

Polski Browning w niemieckiej twierdzy

piątek, 16 luty 2024 14:25 Opublikował: Tomasz Michalak

W trakcie prac oczyszczania piwnic na starym mieście w Kostrzynie nad Odrą członkowie współpracującego z Muzeum Twierdzy stowarzyszenia Perkun wydobyli jakiś czas temu ręczny karabin maszynowy Browning wz. 28. Ze względu na to, że spędził ponad 70 lat pośród gruzów, a warunki nie należały do najlepszych, część jego elementów uległa zniszczeniu. Destrukt został oddany przez Muzeum Twierdzy do konserwacji, skąd właśnie powrócił i obecnie eksponat prezentuje się naprawdę dobrze. Z myślą o naszych zwiedzających, a w szczególności o tych najmłodszych, których wiedza o uzbrojeniu jest ograniczona, karabin został uzupełniony o brakujące elementy.

Akcja „Nietoperz”

piątek, 16 luty 2024 14:24 Opublikował: Tomasz Michalak

W podziemiach Starego Miasta Kostrzyn (zarówno w tych zagospodarowanych, jak Bastion Filip, jak i w tych opuszczonych jak Bastion Król i piwnice ruin) w okresie zimowym hibernują nietoperze. Szacuje się, że w tym regionie kraju jest to drugie pod względem ilości noclegowisko tych zwierząt (po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym). Jest to jeden z powodów zamykania obiektów Muzeum Twierdzy dla ruchu turystycznego na czas pobytu w nich „gacków”.

Obchody rocznicowe w Słońsku

piątek, 16 luty 2024 14:22 Opublikował: Tomasz Michalak

W 1933 roku na terenie starego więzienia w Sonnenburg (obecnie Słońsk) niemieccy naziści założyli jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenie Trzeciej Rzeszy. W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. SS-mani rozstrzelali 819 więźniów obozu Sonnenburg. Od wielu lat organizowane są obchody w rocznicę tego bestialskiego mordu. Tegoroczne uroczystości  miały miejsce 2 lutego.

Sesje zdjęciowe w muzeum

piątek, 16 luty 2024 14:20 Opublikował: Tomasz Michalak

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zarówno teren Starego Miasta jak i wnętrza kostrzyńskiej twierdzy stanowią wdzięczną scenerię do szeroko rozumianych działań o charakterze artystycznym. W przeszłości organizowane były tutaj wystawy plenerowe (np. Dialog Locci, Fryderyk 300), kręcone były filmy do teledysków, prezentowane były przedstawienia teatralne i filmowe, koncerty muzyczne czy seanse filmowe.

Na pomoc bobrowi

piątek, 16 luty 2024 14:19 Opublikował: Tomasz Michalak

Każdy, kto częściej bywa na kostrzyńskim Starym Mieście wie, że podczas spaceru można natknąć się tu nie tylko na innych zwiedzających, ale również na licznych przedstawicieli fauny. Oprócz setek ptaków w zaroślach (w tym łabędzich i kaczych rodzin), ryb i żab w wodach Odry i fosy fortecznej, były widziane na tym terenie dziki, sarny, lisy, szopy-pracze i bobry. Czasami przysparzają nam one problemów (vide zryta doszczętnie kilka lat temu przez dziki murawa tarasu Bastionu Brandenburgia), ale czasem to one potrzebują pomocy.

Przerwa jesienno-zimowa w Filipie

piątek, 16 luty 2024 14:17 Opublikował: Tomasz Michalak

Okres jesienno-zimowy to czas przerwy w udostępnianiu zwiedzającym naszej ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip. Niejednokrotnie stawiane są nam pytania, dlaczego tak się dzieje. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest aspekt ekonomiczny.

Przeżyjmy to jeszcze raz

wtorek, 02 styczeń 2024 17:23 Opublikował: Tomasz Michalak

Rok 2023 dobiegł końca. Mimo znaczących zmian kadrowych udało się nam zorganizować kilka wydarzeń. Do najważniejszych należały Wiosenne Manewry Militarne i Królewską Noc Muzeów. Niezmienną popularnością cieszył się cykl wycieczek muzealnych, których zorganizowaliśmy w minionym roku cztery. Byliśmy współorganizatorami i uczestnikami innych przedsięwzięć, jak np. obchody 25-lecia Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Zaprezentowaliśmy również nową wystawę dotyczącą badań archeologicznych na polu bitwy pod Kunowicami. Zorganizowaliśmy dwie poważne konferencje naukowe: Lubuską Sprawozdawczą Sesję Archeologiczną oraz „Forteczne parki kulturowe” połączoną z konwentem wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Życzenia świąteczne

wtorek, 02 styczeń 2024 17:18 Opublikował: Tomasz Michalak

Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym otrzymaliśmy dość pokaźną porcję życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2024. Dotarły one do nas pocztą, drogą mailową, telefonicznie czy też przekazano nam je osobiście. Chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy doceniają naszą pracę, są naszymi sympatykami i wspierają nas w pracy. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego prezentujemy poniżej te osoby, firmy i instytucje, które złożyły nam życzenia pisemnie (kartki, maile itp.). Za wszystkie jeszcze raz serdecznie dziękujemy i cóż, ponownie bierzemy się do pracy.

Strona 1 z 84