„Poszukiwacze historii” w Kostrzynie

piątek, 15 luty 2019 11:39 Opublikował: Tomasz Michalak

Po oczyszczeniu w styczniu br. fragmentu fosy otaczającej rawelin August-Wilhelm (dziękujemy Urzędowi Miasta za wsparcie) i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń (dziękujemy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków)  można było przystąpić do przeprowadzenia zaplanowanych badań archeologicznych i eksploracyjnych w najpłytszej części fosy. Zrobiliśmy to z przytupem.

Nietoperze policzone dwa razy

piątek, 15 luty 2019 11:38 Opublikował: Tomasz Michalak

Od kilku dobrych lat w okresie zimowym prowadzona jest akcja liczenia nietoperzy w obiektach kostrzyńskiej twierdzy oraz w piwnicach na Starym Mieście. Po raz kolejny pojawiła się na Starym Mieście ekipa poznańskiego Stowarzyszenia „Salamandra”, które zajmuje się tematem zimowej hibernacji nietoperzy na naszym terenie.

Blaski i cienie Bastionu Filip

piątek, 15 luty 2019 11:37 Opublikował: Tomasz Michalak

We wtorek 12 lutego w siedzibie Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska pojawił się pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn Jerzy Dreger, który przybyłym na spotkanie krajoznawcom zaprezentował prelekcję „Blaski i cienie Bastionu Filip Muzeum Twierdzy Kostrzyn”.

Niezwykły dokument trafił do MTK!

piątek, 15 luty 2019 11:36 Opublikował: Tomasz Michalak

12.02. br. do zbiorów Muzeum Twierdzy Kostrzyn przekazany został niezwykły dokument. Został on wystawiony w 1820 roku i dotyczy nadania praw mieszczanina Johannowi Friedrichowi Ruß przez magistrat Kostrzyna. Otrzymał on prawo do zamieszkania w Kostrzynie w nagrodę za dzielną służbę w czasie blokady miasta w latach 1813-1814.

Slajdy z monetami w MTK

środa, 13 luty 2019 15:30 Opublikował: Tomasz Michalak

Muzeum Twierdzy Kostrzyn pozyskało w ostatnim czasie slajdy monet brandenburskich. W minionym tygodniu odebraliśmy trzy specjalistyczne walizki z przeźroczami. Przeźrocza ukazują monety brandenburskie głównie z XVII i XVIII wieku – są tam m.in. monety bite za panowania Fryderyka II, Fryderyka Wilhelma, Fryderyka Wilhelma II, czy z różnych miast brandenburskich.

Prelekcja w domu dziennego pobytu

środa, 13 luty 2019 15:29 Opublikował: Tomasz Michalak

W strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie nad Odrą funkcjonuje od kilku miesięcy Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych „Wrzos”. Na zaproszenie opiekunki domu i instruktorki p. Grażyny Dudek pracownik Muzeum Twierdzy Małgorzata Jaraczewska-Dreger spotkała się z podopiecznymi ośrodka prezentując im historię Kostrzyna, obecny wygląd Starego Miasta oraz działalność Muzeum Twierdzy.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn na „Tour Salon”

środa, 13 luty 2019 15:28 Opublikował: Tomasz Michalak

W dniach od 1 do 3 lutego 2019 miały miejsce kolejne targi turystyczne w Poznaniu. I po raz kolejny obecne na nich było nasze muzeum. Ze względu na brak stoiska lubuskiego prezentowaliśmy naszą ofertę na wspólnym stoisku ze Stowarzyszeniem Podziemnych Tras Turystycznych Polski (SPTTP).

Rocznica zagłady w obozie Sonnenburg

środa, 13 luty 2019 15:27 Opublikował: Tomasz Michalak

1 lutego br. Muzeum Martyrologii w Słońsku zorganizowało po raz kolejny uroczystość związaną z rozstrzelaniem więźniów w obozie Sonnenburg. Była to już 74 rocznica tego wydarzenia.

Niemiecka Konsul w Muzeum Twierdzy

piątek, 01 luty 2019 21:37 Opublikował: Tomasz Michalak

W piątek, 01.02.2019 r. z wizytą do Muzeum Twierdzy Kostrzyn przybyła pani konsul Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Jana Orlowski (zastępczyni konsula generalnego, szefowa referatu gospodarki i referatu prasowego konsulatu we Wrocławiu).

Kalendarz imprez MTK w 2019 r.

wtorek, 29 styczeń 2019 15:13 Opublikował: Tomasz Michalak

Jak co roku prezentujemy Państwu kalendarz imprez organizowanych, bądź też współorganizowanych przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn, a także imprez organizowanych przez inne podmioty na terenie Starego Miasta i twierdzy. W kalendarzu ujęliśmy również wycieczki muzealne, których terminy przedstawiliśmy już wcześniej na naszej stronie.

Strona 1 z 44