Theodor Fontane  - niemiecki pisarz po tej stronie Odry

Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie zapraszają 20 listopada na godz. 17.30 do gmachu biblioteki przy ul. Dworcowej 7 na wykład dr Krystyny Kamińskiej „Theodor Fontane  - niemiecki pisarz po tej stronie Odry”.

Urodzony równo 200 lat temu bohater spotkania, wybitny przedstawiciel niemieckiego realizmu mieszczańskiego, jest autorem różnych gatunkowo tekstów. Są wśród nich m. in. powieści, ballady i opowiadania, dramaty, dzienniki, artykuły prasowe i reportaże historyczne. Do tych ostatnich należą teksty opowiadające o dziejach Dąbroszyna, Kostrzyna i Sarbinowa. Plony tych wizyt zostały opublikowane w „Wanderungen durch Mark Brandenburg” („Wędrówki po Marchii Brandenburskiej”), a we fragmentach  przetłumaczone na język polski i opublikowane w zbiorze „Po tej stronie Odry”, w ramach serii wydawniczej „Biblioteczka Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego”. Wydawnictwo zawiera opisy miejscowości oraz ciekawostki historyczne i legendy. Spory rozdział poświęcony jest Kostrzynowi.

Krystyna Kamińska jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarką, wydawcą. To autorka licznych książek, leksykonów i monografii z dziedziny kultury i sztuki, a także albumów i przewodników turystycznych po Gorzowie i regionie.

Zapraszamy!