sierpień 2024 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy miłośników krajoznawstwa i historii na kolejną wycieczkę organizowaną przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Tym razem w ramach cyklu „Miasta Nowej Marchii” zwiedzimy Lipiany i Barlinek.

Dział: Aktualności

Rajd Motoryzacyjny „Zachodnia Stówka”

niedziela, 04 sierpień 2024 23:06

Klub Pasjonatów Motoryzacji i Techniki Nagar Słubice zaprasza na Trzeci Zachodni Rajd Pojazdów Zabytkowych „Zachodnia Stówka” połączony z Piknikiem Motoryzacyjnym w Ośnie Lubuskim nad jeziorem Reczynek. Rajd będzie miał miejsce w dniach 23-24.08.2024.

Konkurs na mural

niedziela, 04 sierpień 2024 23:02

W 1945 r. Kostrzyn nad Odrą był areną zażartych walk, które trwały pełne dwa miesiące (od końca stycznia do końca marca). Ślady tych walk widoczne są po dzień dzisiejszy w krajobrazie miasta. Jednym z ważnych epizodów na początku oblężenia Kostrzyna był niespodziewany rajd czołgów Armii Czerwonej od północnej strony miasta aż do jego centrum w dniu 31.01.1945 r. Pozbawione wsparcia czołgi musiały zawrócić, trzy z nich zostały zniszczone ostrzałem z pancerfaustów przez niemieckich obrońców. Dwa z nich utknęły w rejonie wiaduktu kolejowego na linii Kostrzyn-Berlin nad ul. Niepodległości.