Zaproszenie na Dzień Jedności Niemiec

Na zaproszenie konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec Hansa Jörga Neumanna dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba wziął w dniu 3 października br. udział w uroczystym przyjęciu zorganizowanym z okazji Dnia Jedności Niemiec. Przyjęcie miało miejsce w budynku Konsulatu Generalnego we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, gospodarki, instytucji samorządowych, mediów i organizacji pozarządowych.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnów państwowych Niemiec i Polski. Przemówienie okolicznościowe wygłosił konsul Hans Jörg Neumann. Podkreślił rolę polskiej „Solidarności” i Lecha Wałęsy w upadku muru berlińskiego. Podczas uroczystości po raz pierwszy szerokiemu gronu odbiorców została zaprezentowana wystawa przygotowana wspólnie z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta „Od pokojowej rewolucji do niemieckiej jedności”, która od 6 listopada będzie prezentowana publicznie we Wrocławiu. Uroczystość uświetnił występ wrocławskiego chóru Puellae Cantantes z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Po części oficjalnej miał miejsce poczęstunek, podczas którego dyr. Skałba miał możliwość porozmawiania z m. in. z zastępczynią konsula generalnego Janą Orlowski. Pani konsul bardzo dobrze pamiętała i wspominała wizytę w naszym muzeum w lutym br. i zdradziła, iż kilka miesięcy później ponownie zwiedzała Stare Miasto, tym razem prywatnie, z rodziną.

Zaproszenie na tę uroczystość dyrektora Muzeum Twierdzy jest wielkim wyróżnieniem dla naszej instytucji. Przypomnijmy, iż 3 lata temu otrzymaliśmy podobne zaproszenie. Wówczas w Ambasadzie RFN w Warszawie reprezentowali nas dyrektor Ryszard Skałba oraz specjalistka ds. współpracy międzynarodowej Julia Bork. Nasza praca dostrzegana jest jak widać i pozytywnie oceniana również przez stronę niemiecką. Dziękujemy!