lipiec 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Szlakiem pomników wojennych i wojskowych

wtorek, 30 lipiec 2019 14:29

Kostrzyn – Dąbroszyn – Witnica – Mosina – Tarnów – Lubiszyn – Gajewo – Dolsk – Ostrowiec – Barnówko – Dębno – Kostrzyn

Nasza kolejna wycieczka muzealna powiedzie nas szlakiem pomników związanych z działaniami wojennymi oraz z ogólnie pojętą wojskowością. Za cel wybraliśmy sobie miejsca położone w okolicach Kostrzyna na północ od Warty. Są to pomniki, kamienie i tablice pamiątkowe nawiązujące do wydarzeń z okresu I jak i II wojny światowej.

Dział: Aktualności

„Twierdza z wody” po raz kolejny

wtorek, 30 lipiec 2019 11:30

W ramach XX Dni Twierdzy Kostrzyn Muzeum Twierdzy proponuje w sobotę, 31 sierpnia, obejrzenie kostrzyńskiej twierdzy z poziomu naszej rzeki granicznej Odry. Trasa prowadzić będzie od Bastionu Filip w dół rzeki do ujścia Kanału Przeciwpowodziowego (Vorflutkanal), nim pod prąd wokół Wyspy Odrzańskiej do ujścia kanału na południe od kostrzyńskiej twierdzy iż powrotem na przystań.

Dział: Aktualności

Niemiecki pracownik muzeum

wtorek, 30 lipiec 2019 11:28

Od prawie dwóch lat poszukujemy muzealnika ze znajomością języka niemieckiego, któremu oferujemy pracę w naszej placówce. Jak dotąd, nieskutecznie. Okazuje się, że znalezienie w Kostrzynie i całym regionie przygranicznym historyka władającego niemieckim jest bardzo trudne, a taka właśnie osoba jest nam absolutnie potrzebna. Szukamy więc doraźnych rozwiązań, które mogą załagodzić nasze problemy kadrowe, szczególnie w sezonie turystycznym od maja do września, kiedy to odwiedza nas największa liczba turystów, oprowadzamy bardzo dużo wycieczek, a 1/3 odwiedzających, to obywatele Niemiec.

Dział: Aktualności

Sukces kina plenerowego

wtorek, 30 lipiec 2019 11:27

Drugi seans Kina Letniego przyciągnął w sobotę 27 lipca na Stare Miasto zdecydowanie większą ilość uczestników, niż dwa tygodnie wcześniej. Być może przyczyniły się do tego pozytywne opinie odnośnie poprzedniej projekcji zaoferowanej bezpłatnie mieszkańcom Kostrzyna przez Telemond Holding przy współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Dość powiedzieć, że firma „od ekranu” kilkakrotnie uzupełniała widownię o kolejne partie leżaków dla ciągle przybywających widzów. Wcześniej jednak tak jak poprzednio miał miejsce pokaz sceniczny.

Dział: Aktualności

Polandrockowe Pompeje

czwartek, 25 lipiec 2019 10:30

Stare Miasto Kostrzyn jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Nie inaczej jest z uczestnikami kostrzyńskiego festiwalu „Przystanek Woodstock” (od ubiegłego roku „Pol`and`Rock Festival”), którzy tłumnie przybywają w okresie festiwalowym na kostrzyńską Starówkę. Jedni w celu poznania pasjonującej historii miasta-twierdzy, inni w celu zażycia relaksu i ochłody na trawiastym i zadrzewionym terenie z dala od zgiełku, ścisku, hałasu i kurzu panującego na festiwalowym polu. Dla obu tych celów Stare Miasto nadaje się wręcz idealnie.

Dział: Aktualności

List mieszczański w naszych zbiorach

czwartek, 25 lipiec 2019 10:28

15 lutego do zbiorów MTK trafił niezwykły dokument. Jest to tzw. „list mieszczański” zezwalający właścicielowi, w tym przypadku Johannowi Friedrichowi Rußowi, na zamieszkanie w Kostrzynie i podjęcie pracy. Dokument pochodzi z 1820 roku, a sam zainteresowany otrzymał go za zasługi podczas służby wojskowej w latach 1813-1814 podczas blokady kostrzyńskiej twierdzy zajmowanej przez Francuzów. Do Muzeum został przekazany przez p. Margaret Jungfer – spadkobierczynię J.F.Rußa.

Dział: Aktualności

Slajdy z monetami zdigitalizowane

czwartek, 25 lipiec 2019 10:27

W lutym br. informowaliśmy, że Muzeum zakupiło za niewielką sumę od jednego z antykwariuszy niemieckich prawie tysiąc przeźroczy z wizerunkami monet brandenburskich. Ukazują one monety brandenburskie głównie z XVII i XVIII wieku – są tam m.in. monety bite za panowania Fryderyka II, Fryderyka Wilhelma, Fryderyka Wilhelma II, czy z różnych miast brandenburskich. W takiej formie trudno byłoby je wykorzystać w naszej pracy (brak sprzętu i technologia, która odeszła do przeszłości), w związku z tym zapadła decyzja o wykonaniu fotografii cyfrowych na podstawie slajdów.

Dział: Aktualności

Terminale płatnicze w MTK

czwartek, 18 lipiec 2019 17:04

Jak wszyscy tego doświadczamy w życiu codziennym, coraz bardziej odchodzimy od transakcji gotówkowych, a coraz częściej korzystamy z innych form płatniczych (aplikacje telefoniczne, karty płatnicze itp.) W związku z pobieraniem opłat za wstęp do Bastionu Filip oraz ze sprzedażą pamiątek i publikacji w Bramie Berlińskiej raz po raz pojawiały się zapytania turystów o możliwość zapłaty kartą. Nie było to jeszcze do niedawna możliwe, ale po doprowadzeniu w tym roku Internetu do punktu IT taka możliwość zaistniała. Nieco trudniej wyglądała sytuacja w Bastionie Filip, ale i tam udało się nam znaleźć rozwiązanie.

Dział: Aktualności

Jak wcześniej sukcesywnie informowaliśmy, zapuszczone i od lat zarośnięte historyczne schody prowadzące na cmentarz usytuowany na Bastionie Król zostały przez pracowników MTK odkrzaczone i oczyszczone. Była to istna plątanina zarośli, a przecież schody te pamiętają niejedno wydarzenie.

Dział: Aktualności

Muzyka Queen rozbrzmiała na Starówce

środa, 17 lipiec 2019 14:46

W sobotni wieczór, 13 lipca, na Placu Turniejowym na kostrzyńskim Starym Mieście stanął ogromny ekran kinowy. Pojawiła się też scena z zadaszeniem i stoisko gastronomiczne. Nieprzypadkowo oczywiście, ponieważ był to pierwszy seans Kina Letniego, które tym razem zorganizował, przy naszej drobnej pomocy, Holding Telemond. Jest to holding zrzeszający cztery zakłady pracy, z czego trzy (Teleskop, Montel i Henschel) funkcjonują w Kostrzynie. Był to rodzaj upominku od szefostwa tych zakładów dla mieszkańców naszego miasta.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2