List mieszczański w naszych zbiorach

15 lutego do zbiorów MTK trafił niezwykły dokument. Jest to tzw. „list mieszczański” zezwalający właścicielowi, w tym przypadku Johannowi Friedrichowi Rußowi, na zamieszkanie w Kostrzynie i podjęcie pracy. Dokument pochodzi z 1820 roku, a sam zainteresowany otrzymał go za zasługi podczas służby wojskowej w latach 1813-1814 podczas blokady kostrzyńskiej twierdzy zajmowanej przez Francuzów. Do Muzeum został przekazany przez p. Margaret Jungfer – spadkobierczynię J.F.Rußa.

Przy przekazywaniu dokumentu zobowiązaliśmy się do wykonania i przekazania jego właścicielce profesjonalnej kopii dokumentu. Znalezienie odpowiedniego wykonawcy nie było łatwe. Na szczęście skopiowania starodruku podjęła się p. Agata Parafjańczuk z firmy ASP Handcraft. Wykonała ona dla nas ręcznie (!) bardzo dokładną kopię pisma. Ilość iście benedyktyńskiej pracy i przede wszystkim jakość wykonania zasługują na najwyższe uznanie. Kopia nie różni się na pierwszy rzut oka niczym od oryginału, za wyjątkiem pieczęci. 23 lipca mieliśmy możliwość przekazania kopii p. Jungfer w biurze muzeum. Radość była wielka, a sama kopia zrobiła duże wrażenie. W okresie od przekazania nam oryginału do wręczenia kopii udało się nam również wyśledzić prawdopodobne miejsce zamieszkania i pracy p. Rußa. Był to obręb ulic Gwoździarskiej, Kominiarskiej i Jatek. Dlatego też w dniu wizyty „darczyni” miała miejsce „wizja lokalna” w tym rejonie Starego Miasta oraz wizyta w Bastionie Filip. Tam p. Jungfer zapoznała się z ikonografią oraz planami dotyczącymi miejsca zamieszkania i pracy jej przodków. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki przypadek i że z biegiem lat pozyskamy w ten sposób jeszcze niejeden kostrzyński eksponat.