październik 2023 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Kolokwia Lubuskie z naszym udziałem

wtorek, 31 październik 2023 11:47

27 października 2023 r. w Ośnie Lubuskim odbyła się XI Sesja Naukowa „Colloquia Lubuskie”. Konferencję zorganizowała tamtejsza parafia pw św. Jakuba. W obradach wzięli udział nasi archeolodzy Julianna Sójkowska-Socha i Krzysztof Socha. W ramach kolokwiów wygłoszono cztery referaty: „Jaksa zwany niegdyś księciem i Ziemia Święta” (wykład on-line dr Zbigniewa Piłata), „Średniowieczny kościół św. Mikołaja w Szczecinie w świetle badań z 2022 roku” (dr inż. arch. Maciej Płotkowiak), „Colloquia lubuskie na drodze do poznania dziejów biskupstwa lubuskiego” (dr Marek Golemski) i „Lebus, Górzyca, Fürstenwalde - trzy stolice biskupstwa lubuskiego w świetle badań archeologicznych”. Ten ostatni temat podjął Krzysztof Socha, archeolog kostrzyńskiego muzeum.

Dział: Aktualności

„Miasto-twierdza Kostrzyn” parkiem kulturowym?

wtorek, 31 październik 2023 11:43

26 października w siedzibie Muzeum Twierdzy Kostrzyn miała zorganizowana przez MTK pod auspicjami Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przy współudziale Miasta Kostrzyn konferencja „Forteczne parki kulturowe”, na którą przybyło z całego kraju prawie 40 uczestników. Byli to wojewódzcy konserwatorzy zabytków z całej Polski oraz naukowcy i specjaliści zajmujący się tematyką fortyfikacji, parków kulturowych oraz pomnikami historii. Było to wydarzenie bezprecedensowe. Wprawdzie Muzeum od czasu swego powstania gościło w swoich progach ważne osobistości ze świata polityki, nauki i kultury, jednakże takiego nagromadzenia autorytetów z dziedziny ochrony zabytków do tej pory nie podejmowaliśmy. Część z nich dotarła do Kostrzyna z najdalszych zakątków Polski (jak choćby z Przemyśla, Krakowa, czy Gdańska). Trudno wymienić najważniejszych gości, stąd też zamieszczamy pełną listę uczestników spotkania.

Dział: Aktualności

Nagroda Jana dla Jörga Lüderitza

wtorek, 31 październik 2023 11:42

Już po raz jedenasty „Stowarzyszenie Historii Kostrzyna” przyznało Nagrodę Jana (Johannespreis) ustaniowioną w 2013 r. w 500. rocznicę urodzin margrabiego Johanna von Brandenburg zwanego „Janem z Kostrzyna”. Nagrodą tą zarząd i członkowie stowarzyszenia honorują osoby posiadające zasługi i szczególne osiągnięcia w zakresie badań i publikacji na temat historii miasta i twierdzy Kostrzyn. Uroczysta ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce tym razem w sobotę 21 października 2023 r. w Domu Kultury w Küstrin-Kietz.

Dział: Aktualności

Silnik VW kolejnym odkrytym skarbem

wtorek, 31 październik 2023 11:39

Kostrzyńskie Stare Miasto wciąż zaskakuje. Jak wiadomo, od wielu lat prowadzimy na tym terenie praca archeologiczne, badawcze i porządkowe. Ich efektem jest ciągłe zasilanie naszego muzeum w nowe eksponaty, choć zdecydowana większość znalezisk nie posiada cech zabytku i nadaje się jedynie na złom, a wielokrotnie nawet nie.

Dział: Aktualności

History Rocks – Sabaton w Muzeum Twierdzy Kostrzyn

piątek, 13 październik 2023 13:36

Projekt „History Rocks” to unikalna koncepcja opracowana przez Sabaton, uznany na całym świecie szwedzki zespół rockowy. Znana z umiejętności opowiadania faktów i pisania piosenek o wydarzeniach historycznych grupa posiada ogromną rzeszę fanów (ponad 100 milionów słuchaczy rocznie) składającą się z ludzi w każdym wieku i każdej narodowości, z których większość jest niezwykłymi pasjonatami historii.

Dział: Aktualności

VIII Sejmik turystyczny zakończony

czwartek, 12 październik 2023 15:35

10 października w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego w Zielonej Górze miała miejsce ósma edycja Sejmiku Turystycznego – wydarzenia organizowanego przez Lubuska Regionalną Organizację Turystyczną LOTUR. Tym razem motywem przewodnim obrad było 60-lecie Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Dział: Aktualności

Skarb templariuszy nadal nie odnaleziony

czwartek, 12 październik 2023 15:34

Ostatnia tegoroczna wycieczka muzealna zgromadziła ponad 40 uczestników, którzy tym razem udali się w sobotę 7 października na północ od Kostrzyna w poszukiwaniu legendarnego skarbu templariuszy. Okazji ku temu było wiele, ponieważ uczestnicy odwiedzili na trasie wyprawy aż 4 miejsca ściśle związane z tym tajemniczym zakonem.

Dział: Aktualności

Fragment mostu warciańskiego trafił do muzeum

piątek, 06 październik 2023 14:29

Tak się zbiegło w czasie, że w Kostrzynie nad Odrą budowane są dwa nowe mosty: most kolejowy na Odrze i most drogowy na Warcie. Historyczne budowle zastępowane są nowymi, nowoczesnymi obiektami. Ale kostrzyńskie mosty, to przecież „kawał historii” miasta nad trzema rzekami. Jako placówka muzealna staramy się tę historię w miarę możliwości zachować i pielęgnować.

Dział: Aktualności

Zbigniew Piotrowski zakończył pracę w muzeum

wtorek, 03 październik 2023 14:27

Z końcem września br. zakończył pracę w Muzeum Twierdzy Kostrzyn nasz przewodnik turystyczny Zbigniew Piotrowski. Swą przygodę muzealną rozpoczął od stycznia 2018 r., czyli bez mała 6 lat temu. Do jego obowiązków należało prowadzenie wszelkich spraw związanych z obsługą ruchu turystycznego i promocją, w szczególności oprowadzanie wycieczek po Starym Mieście oraz zapoznawanie zwiedzających (w tym niemieckojęzycznych) z historią miasta, udzielanie informacji turystycznych w języku polskim i niemieckim, opracowywanie wraz z pozostałymi pracownikami kalendarium i programów oraz organizacja imprez turystycznych, wycieczek, przygotowywanie ofert turystycznych, materiałów informacyjnych, uczestnictwo w targach i innych przedsięwzięciach promocyjnych, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z organizacjami, instytucjami oraz innymi partnerami, tłumaczenie rozmów i tekstów na potrzeby muzeum, prowadzenie spraw związanych z członkostwem Muzeum Twierdzy w organizacjach turystycznych, stowarzyszeniach itp., pełnienie dyżurów w punkcie IT w Bramie Berlińskiej i w Bastionie Filip.

Dział: Aktualności