VIII Sejmik turystyczny zakończony

10 października w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego w Zielonej Górze miała miejsce ósma edycja Sejmiku Turystycznego – wydarzenia organizowanego przez Lubuska Regionalną Organizację Turystyczną LOTUR. Tym razem motywem przewodnim obrad było 60-lecie Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Po wystąpieniach i prelekcjach gości miał miejsce panel dyskusyjny na ten temat i nieprzypadkowo jednym z ekspertów panelu był dyr. MTK Ryszard Skałba. Przypomnijmy bowiem, że prowadzony przez Muzeum Twierdzy punkt informacji turystycznej w Bramie Berlińskiej, jest jednym z zaledwie 11 certyfikowanych punktów IT w Lubuskiem, i jednym z 3 posiadających trzy gwiazdki Polskiej Organizacji Turystycznej! Dyr. Skałba skupił się na problemach występujących w obsłudze turystów w centrach IT, wskazując głównie na trudności kadrowe (obsługa turystów obcojęzycznych), dynamiczny rozwój branży hotelarskiej i gastronomicznej i brak aktualizacji informacji od funkcjonujących na tym polu podmiotów oraz na coraz większe oczekiwania odnoście bardzo szczegółowych informacji pożądanych przez turystów odwiedzających punkty IT. Końcowym punktem obrad było podsumowanie konkursu na najlepszy produkt turystyczny i wręczenie Lubuskich Pereł Turystycznych. Tegorocznym zwycięzcą został ośrodek Afrodyta SPA z Ośna Lubuskiego. Gratulujemy sąsiadom! Przypomnijmy nieskromnie, że nasze muzeum zdobyło dwukrotnie taki laur w latach minionych. Sejmikowi towarzyszyły stanowiska lokalnych producentów i wydawców. Kolejna edycja za rok.