marzec 2023 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

W 1902 r. kostrzyńscy rajcy zdecydowali o budowie linii tramwaju konnego. Pierwszy wóz wyruszył w trasę 10 marca 1903 r. Początkowo linia łączyła Stare Miasto z głównym dworcem kolejowym na Nowym Mieście, a jej odgałęzienia prowadziły do koszar przy ul. Gorzowskiej oraz do Lasu Miejskiego. W 1906 r. linię przedłużono na lewy brzeg Odry, po staromiejski dworzec Kolei Wschodniej. W 1923 r. eksploatację tramwaju konnego wstrzymano, a w 1925 r. zastąpił go tramwaj elektryczny.  

Dział: Aktualności

Każdy zna Janusza Gajosa uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Na ekranach kin i deskach teatrów nieprzerwanie pojawia się od sześciu dekad na trwałe wpisując się w ich historię . Ale nie każdy wie, że jest on również doskonałym fotografem! Aktor fotografią zajmuje się od lat. Jak powiedział sam artysta w jednym z wywiadów: „Fotografia jest dla mnie sposobem patrzenia na życie.” Kiedy zrobił pierwsze zdjęcie - nie pamięta. Zawsze jednak interesowało go, jak wygląda świat z tej drugiej strony obiektywu. Przez większość życia to przecież on był przed obiektywem kamery. Wystawy jego fotografii prezentowane były m. in. Warszawie, Łodzi, Poznaniu, ale również Sopocie, Siedlcach, czy Gubinie. Tym razem pora przyszła na Kostrzyn!

Dział: Aktualności

Historia w zdjęciach ukryta

piątek, 31 marzec 2023 11:49

W dniu 30 marca br. w ramach projektu „Kostrzyn wczoraj i dziś - historia w zdjęciach ukryta” realizowanego przez kostrzyński  Dom Praktyk Twórczych zorganizowany został wieczór, na którym zaprezentowano uczestnikom nasze miasto w obrazach.

Dział: Aktualności

Rynek regionalny u sąsiadów

piątek, 31 marzec 2023 11:47

Ponad 40 wystawców z Polski i Niemiec i kilkuset zwiedzających wzięło udział w organizowanym już po raz czwarty wspólnym polsko-niemieckim Dniu Turystyki regionu Odry i Warty połączonym z Jarmarkiem Regionalnym. Wydarzenie miało miejsce 29 marca, tym razem w Küstrin-Kietz.

Dział: Aktualności

Remont toalet w „Filipie”

piątek, 31 marzec 2023 11:46

Teren Starego Miasta pozbawiony jest obiektów, które występują w normalnej przestrzeni zurbanizowanej. Nie znajdziemy tu restauracji, kawiarni, hoteli, sklepików, czy stacji paliw. Dlatego też przed rozpoczęciem zwiedzania odkrytego terenu należy zadbać o swoje potrzeby, również fizjologiczne. Możliwości takie daje kompleks hotelowy przy ul. Granicznej 15. Oprócz hotelu („Hotel Bastion”) z restauracją znaleźć tam można duży market spożywczy i aptekę. Dla odwiedzających nas grup turystycznych zaczynających zwiedzanie Starówki od strony Bramy Berlińskiej przygotowaliśmy ubikacje w naszym budynku administracji. Kolejna możliwość skorzystania z toalet pojawia się dopiero w Bastionie Filip.

Dział: Aktualności

Tablica z Chartowa trafia do muzeum

piątek, 24 marzec 2023 15:14

W nocy 27 listopada lub z 9 na 10 grudnia 1944 roku nieopodal wsi Chartów pod Słońskiem wylądowała grupa 6 zwiadowców Wojska Polskiego dowodzona przez porucznika Czesława Szelachowskiego. Najważniejszym celem grupy było monitorowanie ruchu w węźle komunikacyjnym jakim był Kostrzyn.

Dział: Aktualności

„Pamięć łączy” – konferencja

piątek, 24 marzec 2023 15:13

W ramach projektu „Miejsca pamięci nad Odrą i Wartą" partnerzy projektu Miasto Seelow (partner wiodący), Miasto Kostrzyn nad Odrą i Gmina Słońsk przeprowadziły remonty trzech zabytkowych obiektów na swoim terenie (Seelow – dworzec kolejowy, Kostrzyn – willa Wagenera, Słońsk – ośrodek kultury). Partnerzy opracowali też instrumenty i metody, aby wspólnie chronić i wzmocnić wyjątkowy krajobraz pamięci w regionie Odry i Warta oraz wykorzystać i wypromować go jako szczególny walor turystyczny.

Dział: Aktualności

Udana sesja archeologiczna

piątek, 24 marzec 2023 15:10

W 2016 r. w Muzeum Lubuskim  w Gorzowie odbyła się sesja sprawozdawcza archeologów, której celem było zaprezentowanie rezultatów archeologicznych badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie województwa lubuskiego w latach 2016-2017.  Druga sesja miała miejsce rok później w Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy k. Zielonej Góry. Zorganizowanie kolejnej zadeklarowało wówczas Muzeum Twierdzy Kostrzyn, jednakże z przyczyn obiektywnych nie odbyła się ona jak planowano w 2020 roku, lecz dopiero po wygaśnięciu pandemii koronawirusa.

Dział: Aktualności

Ława T-34 częścią ekspozycji

piątek, 24 marzec 2023 15:07

Kilka lat temu remontowany był wał przeciwpowodziowy na Odrze na odcinku między Słubicami a Kostrzynem. W okolicy „Bienenhof” („Pszczeli Dwór” – miejsce na łuku drogi w kierunku Górzycy na południe od Kostrzyna) natrafiono na fragmenty pojazdu pancernego. Była to duża metalowa płyta i lufa. W porozumieniu z inwestorem części te trafiły do zasobów naszego muzeum. Wydatny wkład w akcji eksploracyjnej miało wówczas Stowarzyszenie Eksploracji Perkun. Lufa została poddana konserwacji i trafiła na ekspozycję do Bastionu Filip.

Dział: Aktualności