Historia w zdjęciach ukryta

W dniu 30 marca br. w ramach projektu „Kostrzyn wczoraj i dziś - historia w zdjęciach ukryta” realizowanego przez kostrzyński  Dom Praktyk Twórczych zorganizowany został wieczór, na którym zaprezentowano uczestnikom nasze miasto w obrazach.

W spotkaniu wzięło udział czterech prelegentów i spora grupa publiczności, co ciekawe, nie tylko z Kostrzyna. Jako pierwszy w odremontowanej willi Wagenera przedstawił się zgromadzonym miłośnikom historii Mateusz Madej, instruktor fotografii w DPT, który zaprezentował ideę realizowanego projektu, pokazując przy okazji zbiór starych aparatów fotograficznych. Kolejnym prelegentem był były niemiecki mieszkaniec Kostrzyna Siegfried Neubauer, który od ponad 20 lat jeżdżąc po całych Niemczech przeprowadzał wywiady z byłymi mieszkańcami miasta. Dotychczas opublikował 8 tomów zawierających ich relacje (tom pierwszy został przetłumaczony na język polski i jest do nabycia w Muzeum Twierdzy). Tym razem prelegent skupił się na jednym z fragmentów Starego Miasta, Placu Suchym (Trockenplatz) i na jego przykładzie przedstawił proces weryfikacji, jakiemu musiał poddawać zbierane przez siebie informacje. Po nim swoją kolekcję kilku tysięcy widokówek i fotografii (oczywiście fragmentarycznie) zaprezentował Marek Wichrowski, kolekcjoner z Kostrzyna. Opowiedział o początkach swego zainteresowania fotografiami miasta, o sposobie gromadzenia pocztówek i o perełkach w kolekcji (najstarsze widokówki pochodzą z roku 1898). Na koniec wystąpił dyr. MTK Ryszard Skałba, który przypomniał, że właśnie tego dnia obchodzimy rocznicę zakończenia walk o Kostrzyn i zajęcia miasta przez Armię Czerwoną. Stwierdził, iż przez wydarzenia sprzed 78 lat wiele pięknych zabytkowych obiektów Kostrzyna można obejrzeć niestety tylko na starych widokówkach. Przedstawił 25 fotografii i w kilku zdaniach opowiedział o każdym z prezentowanych obiektów i miejsc. Spotkanie trwało prawie trzy godziny i dostarczyło uczestnikom sporo wrażeń wzrokowych oraz sporą dawkę wiedzy. Nic dziwnego, ponieważ zarówno historia naszego miasta, jak i jego piękna zabudowa do 1945 r., to pasjonująca podróż w przeszłość.