120 lat kostrzyńskich tramwajów – prelekcja

W 1902 r. kostrzyńscy rajcy zdecydowali o budowie linii tramwaju konnego. Pierwszy wóz wyruszył w trasę 10 marca 1903 r. Początkowo linia łączyła Stare Miasto z głównym dworcem kolejowym na Nowym Mieście, a jej odgałęzienia prowadziły do koszar przy ul. Gorzowskiej oraz do Lasu Miejskiego. W 1906 r. linię przedłużono na lewy brzeg Odry, po staromiejski dworzec Kolei Wschodniej. W 1923 r. eksploatację tramwaju konnego wstrzymano, a w 1925 r. zastąpił go tramwaj elektryczny.  

Jak z powyższego widać , w tym roku minęła właśnie 120 rocznica uruchomienia tramwajów w Kostrzynie. Z tej okazji zapraszamy miejskiej na prelekcję w dniu 22 kwietnia w sali wykładowej Muzeum Twierdzy. Głównym prelegentem będzie Remigiusz Grochowiak, współautor polskiej wersji wydanej w 2005 r. „Historii miasta i komunikacji miejskiej” w Kostrzynie. Zaprezentuje on nie tylko historię kostrzyńskich tramwajów, ale również zarys historii komunikacji w regionie oraz powojenne losy kostrzyńskich tramwajów.

Będzie oczywiście możliwość zadania pytań.

W drugiej części dyrektor MTK Ryszard Skałba przedstawi materialne ślady po kostrzyńskich tramwajach, które można do dziś zobaczyć w krajobrazie miasta. Na spotkanie zapraszamy nie tylko miłośników tramwajów i komunikacji, ale również historii miasta. Będzie to jednocześnie otwarcie tegorocznego sezonu turystycznego i okazja do obejrzenia nowych eksponatów na ekspozycji w Bastionie Filip.

Remigiusz Grochowiak, rodowity szczecinianin, od wielu lat specjalizuje się w dziejach komunikacji miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem zachodniej i centralnej Polski. Współpracownik czasopisma specjalistycznego „Świat Kolei”, autor wielu opracowań i monografii z dziedziny transportu. Autor i współautor m.in. książek: „120 lat komunikacji miejskiej w Szczecinie”, „Atlas komunikacji miejskiej. Województwo zachodniopomorskie.” (również Województwo lubuskie, Województwo wielkopolskie). W ostatnich latach zajmował się historią linii tramwajowych w Kostrzynie nad Odrą i Frankfurcie nad Odrą-Słubicach. Były prezes Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.