maj 2024 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

W ostatni weekend czerwca Muzeum Twierdzy Kostrzyn realizować będzie projekt pt. „Wrota Berlina - Odra `45”. Celem projektu jest upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy walczących o niepodległość Polski w ramach lekcji żywej historii. Będzie to dwudniowe wydarzenie z udziałem ponad 200 umundurowanych i uzbrojonych (repliki broni) rekonstruktorów i kilkudziesięciu oryginalnych pojazdów z okresu II Wojny Światowej. Wszyscy oni dotrą do Kostrzyna po przemierzeniu trasy Banie – Trzcińsko Zdrój – Chojna – Gozdowice – Mieszkowice – Dębno.

Dział: Aktualności

Okres walki z władzami komunistycznymi w Polsce w latach 80-tych kojarzy się głównie z dużymi aglomeracjami na Wybrzeżu, na Śląsku, czy na Lubelszczyźnie. Protesty, manifestacje i walka konspiracyjna po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. miała miejsce jednakże na terenie całego kraju. Prowadziły ją m.in. zdelegalizowane NSZZ „Solidarność” i inne organizacje niepodległościowe. Również w naszym regionie nie brakło przejawów oporu i buntu przeciwko ówczesnej władzy.

Dział: Aktualności

Otwarcie muzeum w Küstrin-Kietz

czwartek, 23 maj 2024 16:47

Stowarzyszenie Historii Kostrzyna (Verein für die Geschichte Küstrins) z Küstrin-Kietz zostało reaktywowane w 1994 r. Stowarzyszenie postrzega siebie jako następcę stowarzyszenia założonego po raz pierwszy w 1901 r., które działało aż do zniszczenia miasta w 1945 roku. Stowarzyszenie zrzesza byłych mieszkańców Küstrin oraz ich potomków i inne osoby zainteresowane historią.  Celem jest popularyzacja historii miasta i twierdzy. Członkowie tej organizacji czynią to poprzez kwerendy archiwalne, organizację imprez jubileuszowych, wydawanie publikacji (w tym książkowych) i publikowanie artykułów w czasopismach jak np. „Königsberger Kreiskalender” (Kalendarz Powiatu Königsberg – obecnie Chojna). Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Domu Kultury w Küstrin-Kietz, gdzie prowadzi swoje archiwum i izbę muzealną.

Dział: Aktualności

Udana Noc Muzeów

czwartek, 23 maj 2024 16:44

Złe prognozy i alerty pogodowe być może odstraszyły część osób od przyjścia na Stare Miasto w sobotni wieczór 18 maja, ale nie wszystkich. Spora grupa zainteresowanych, w tym rodziny z dziećmi, postanowiła skorzystać z oferty przygotowanej przez muzealników tego dnia.

Dział: Aktualności

14 maja na terenie kostrzyńskiego Starego Miasta pojawili się senatorowie będący członkami    Komisja Klimatu i Środowiska. Była to wizyta studyjna, która rozpoczęła się konferencją prasową przed Brama Berlińską. Oprócz przewodniczącego komisji Stanisława Gawłowskiego obecni byli na niej senatorowie Anna Górska, Gabriela Morawska-Stanecka, Marek Borowski, Janusz Gromek, Józef Jodłowski, Władysław Komarnicki i Zdzisław Pupa. Gościnnie pojawiła się również poseł Elżbieta Polak i jako włodarz miasta burmistrz Andrzej Kunt.

Dział: Aktualności

W 1124 r. została utworzona za czasów Bolesława Krzywoustego diecezja lubuska podlegającą pod archidiecezję gnieźnieńską. Z tego względu w naszym regionie organizowanych jest szereg przedsięwzięć związanych z obchodami tego jubileuszu. Najważniejszym wydarzeniem była msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, w dniu 11 maja br. Dzień później miała miejsce zorganizowana przez nasze muzeum wycieczka autokarowa do Füstenwalde i Lebus (Lubusz), byłych siedzib biskupów lubuskich. I choć wyprawa nie miała aspektu religijnego, to jednak tematyka wpisywała się w program obchodów 900-lecia diecezji.

Dział: Aktualności

Tym razem proponujemy podczas „Nocy Muzeów” coś miłośnikom archeologii. W sobotę 18 maja zapraszamy szczególnie rodziców z dziećmi (ale nie tylko), bo kilka punktów programu przygotowujemy pod kątem młodszych uczestników zainteresowanych historią.

Dział: Aktualności

Nowy pracownik do obsługi turystów

piątek, 10 maj 2024 21:18

Jak już wcześniej informowaliśmy jakiś czas temu zakończył pracę u nas nasz muzealny przewodnik Zbigniew Piotrowski. Na początku kwietnia miało miejsce oficjalne pożegnanie świeżo upieczonego emeryta, który przepracował w Muzeum Twierdzy prawie 5 lat. Naszemu koledze życzymy dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego w realizowaniu innych zadań i pasji już poza pracą zawodową.

Dział: Aktualności