Udana Noc Muzeów

Złe prognozy i alerty pogodowe być może odstraszyły część osób od przyjścia na Stare Miasto w sobotni wieczór 18 maja, ale nie wszystkich. Spora grupa zainteresowanych, w tym rodziny z dziećmi, postanowiła skorzystać z oferty przygotowanej przez muzealników tego dnia.

Rozpoczęło się od spotkania z najmłodszymi w naszej sali wykładowej, gdzie muzealna archeolog Julianna Sójkowska-Socha wyjaśniła dzieciom, czym jest archeologia i czego archeolodzy szukają w ziemi. Tam miała również miejsce część warsztatowa polegająca na zabawę w dokumentalistę  (układanie naczyń z tekturowych puzzli, rysowanie i kolorowanie obiektów itp.). Uczestniczące dzieci wraz z rodzicami obejrzały również wystawę w Bramie Berlińskiej z wykopalisk prowadzonych w Górzycy. Wcześniej wystawę oglądali w towarzystwie kierownika badań Krzysztofa Sochy dorośli. Dalszy ciąg Archeologicznej Nocy Muzeów  miał miejsce w okolicach ruiny kościoła, gdzie najmłodsi mogli zabawić się w jaskiniowców wykonujących malunki naskalne oraz w eksploratorów (poszukiwanie skarbów, w tym z użyciem wykrywaczy metali). Stanowisko to prowadzili zaprzyjaźnieni członkowie Stowarzyszenia Bastion Eksploracja Poszukiwania. Kto miał ochotę mógł dodatkowo poskakać na „dmuchańcach” ustawionych przy ruinie zamku.

Późnym wieczorem spod Bramy Berlińskiej wyruszyła prawie 40-osobowa grupa (w tym 8 dzieci) na spacer po Starym Mieście z naszym przewodnikiem muzealnym Jarosławem Przespolewskim. Półtoragodzinne zwiedzanie w ciemnościach rozświetlonych na ten czas iluminacją na Promenadzie Kattego zakończyło się w Bastionie Filip, gdzie tego dnia pojawiło się łącznie 125 osób. Ostatnim akcentem wydarzenia była plenerowa projekcja na dużym ekranie i z widownią na leżakach spektakularnego filmu „Medicus”, która zakończyła się o godz. 00:40. Aura była tym razem cierpliwa, deszcz rozpadał się podczas napisów końcowych. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym cyklicznym wydarzeniu i zapraszamy za rok.

Autorem części prezentowanych zdjęć jest Pan Grzegorz Łopusiewicz, któremu dziękujemy za ich udostępnienie.