Wrota Berlina - Odra `45 – inscenizacja

W ostatni weekend czerwca Muzeum Twierdzy Kostrzyn realizować będzie projekt pt. „Wrota Berlina - Odra `45”. Celem projektu jest upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy walczących o niepodległość Polski w ramach lekcji żywej historii. Będzie to dwudniowe wydarzenie z udziałem ponad 200 umundurowanych i uzbrojonych (repliki broni) rekonstruktorów i kilkudziesięciu oryginalnych pojazdów z okresu II Wojny Światowej. Wszyscy oni dotrą do Kostrzyna po przemierzeniu trasy Banie – Trzcińsko Zdrój – Chojna – Gozdowice – Mieszkowice – Dębno.

W sobotę 29 czerwca popołudniu kawalkada pojazdów przejedzie przez Kostrzyn i rozlokuje się na Starym Mieście. Jeszcze tego samego dnia będzie miała konferencja historyczna oraz wieczornica patriotyczna. W niedzielę 30 czerwca odbędą się najważniejsze punkty programu. Punktem kulminacyjnym będzie popołudniowa dynamiczna inscenizacja bitwy z udziałem Wojska Polskiego, Armii Czerwonej i jednostek niemieckich.  Dotychczas uczestnictwo zadeklarowało ponad 30 mniejszych lub większych grup rekonstrukcyjnych!

Wcześniej będzie można zapoznać się z pojazdami i uczestniczącymi w inscenizacji jednostkami. Rozważana jest możliwość przejażdżek po Starym Mieście, o ile uda się zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i turystom.

Oto program wydarzenia:

Sobota, 29 czerwca

17:00 – Konferencja historyczna (sala wykładowa Muzeum Twierdzy)

  • Muzea w Rejonie Pamięci Narodowej z historią w tyle – Michał Dworczyk (Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach)
  • Kostrzyńskie pomniki wojenne – Ryszard Skałba (Muzeum Twierdzy Kostrzyn)
  • Działania wojenne w 1945 r. w rejonie Kostrzyna nad Odrą w świetle prac archeologiczno-ekshumacyjnych – Maksymilian Frąckowiak (Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”)

20:00 – Wieczornica Patriotyczna (dziedziniec Bastionu Filip)

            Opowieści wojenne przy ognisku

Niedziela, 30 czerwca

10:00 – Zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem (wycieczka dla rekonstruktorów)

11:00 – 15:00 Żywe dioramy (plenerowe stanowiska bojowe, punkty oporu)

12:00 – Prezentacja pojazdów

14:00 – Prezentacja jednostek

15:00 – Uroczyste otwarcie

15:00 – Inscenizacja „Bitwy o Odrę 1945”

17:00 – Zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem (wycieczka dla publiczności)

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: