Archeologiczna Noc Muzeów z kinem plenerowym

Tym razem proponujemy podczas „Nocy Muzeów” coś miłośnikom archeologii. W sobotę 18 maja zapraszamy szczególnie rodziców z dziećmi (ale nie tylko), bo kilka punktów programu przygotowujemy pod kątem młodszych uczestników zainteresowanych historią.

Na początek zapraszamy na prelekcję do naszej Sali wykładowej (ul. Graniczna 1), gdzie spróbujemy wytłumaczyć, czym jest archeologia i czy archeolodzy odkrywają szkielety dinozaurów. W tym czasie osoby dorosłe będą miały możliwość zwiedzenia naszej nowej wystawy archeologicznej w Bramie Berlińskiej, a oprowadzał będzie nasz archeolog Krzysztof Socha. Taka samą możliwość otrzymają po prelekcji również młodsi. Po zwiedzaniu wystawy zapraszamy na warsztaty archeologiczno-plastyczne dla dzieci z rodzicami w okolicy ruiny kościoła NMP. W tej części programu wspomagać nas będą członkowie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Bastion. O 20:30 w Bramie Berlińskiej rozpoczniemy zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem, które zakończy się przy Bastionie Filip. Tam czekać będzie na wszystkich duży ekran plenerowy z leżakami dla widzów i projekcją filmu „Medicus”, która zakończy się po północy. Udział w poszczególnych punktach programu jest nieodpłatny!

Brama Berlińska i Bastion Filip czynne będą w tym dniu w godz. 11:00 – 16:00 i 18:00-22:00.

Program Nocy Muzeów – sobota, 18 maja

18:00 Prelekcja dla rodzin „Co to jest archeologia” (sala wykładowa)
18:00 Zwiedzanie wystawy z archeologiem – dorośli (BB)
19:15 Zwiedzanie wystawy z archeolożką – dzieci (BB)
19:30 Warsztaty archeologiczne dla dzieci i rodziców (ruina kościoła NMP)
20:30 Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem (start Brama Berlińska)
22:00 Projekcja filmu „Medicus” (Bastion Filip)

Uwaga! Ze względu na późną porę seansu filmowego prosimy o zadbanie o odpowiednie ciepłe okrycie! Warto pomyśleć również o środku przeciwko komarom i o źródło światła na drogę powrotną na parking.

Medicus

Anglia, XI wiek. Rob Cole (Tom Payne) jako dziecko po śmierci rodziców przygarnięty został przez wędrownego balwierza (Stellan Skarsgård). Pod jego okiem uczył się reguł rządzących światem, a także opanował podstawy medycznej wiedzy. Życie chłopca odmienia spotkanie z wędrownym lekarzem, który, dostrzegając młodzieńczy talent i zapał, zaszczepia w nim marzenie o medycznych studiach pod kierunkiem sławnego na cały świat lekarza perskich królów Ibn Siny (Ben Kingsley). Podejmując decyzję o wyprawie do arabskiego Isfahanu, Cole nie zdaje sobie sprawy z czekających go przygód i niebezpieczeństw.

Zwiastun