wrzesień 2023 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Kostrzynie pochodzi z roku 1232 i pojawiła się w dokumencie biskupa lubuskiego Wawrzyńca dotyczącym przekazania templariuszom z Chwarszczan dziesięciny z 1000 łanów. Ziemia ta między Odrą, Wartą i Myślą została nadana templariuszom przez księcia wielkopolskiego Władysława Odonica (część naukowców twierdzi, że był to książę Henryk Brodaty). Warto dowiedzieć się więc bliżej, w jaki sposób i dlaczego templariusze pojawili się na tej ziemi i co po nich do dzisiaj pozostało.

Dział: Aktualności

Sprzątanie „starej bazy”

czwartek, 28 wrzesień 2023 15:18

W latach 90. w związku ze wzrostem ilości osób, które zainteresowały się historią Kostrzyna i osobiście zaplanowały wizytę w tym miejscu, władze miasta podjęły decyzję o oczyszczeniu terenu Starego Miasta, aby zwiedzający mogli bezpiecznie poruszać się po tym obszarze. Odgruzowano ulice i place oraz pozostałości zamku, kościoła i umocnienia twierdzy.

Dział: Aktualności

Aż 47 uczestników zgromadziła organizowana przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn wycieczka lubuskim odcinkiem drogi św. Jakuba. W upalną niedzielę 10 września zwiedziliśmy Ośno Lubuskie, Rzepin i Kowalów.

Dział: Aktualności

Jubileusz emerytów Straży Granicznej

czwartek, 14 wrzesień 2023 13:44

Jak wiadomo Kostrzyn nad Odrą jest miastem położonym na granicy polsko-niemieckiej. Wprawdzie po wejściu do układu z Schengen zaprzestano stałych kontroli na przejściu granicznym, jednakże granica państwa na Odrze nadal istnieje i nadal w naszym mieście mają miejsca wydarzenia związane z granicą.

Dział: Aktualności

Odrzański most kolejowy prawie gotowy

czwartek, 14 wrzesień 2023 13:42

Od 2021 r. trwa budowa nowego mostu kolejowego na Odrze na trasie Berlin-Kostrzyn (była Ostbahn, czyli Kolej Wschodnia) . 4 i 5 września miała miejsce akcja przesunięcia ogromnego przęsła nowego mostu przez Odrę. 260-metrowe przęsło zostało przesunięte z niemieckiej strony, gdzie było budowane, i spięło oba brzegi rzeki. Było to chyba najważniejsze wydarzenie w trwającej od dwóch lat budowie.

Dział: Aktualności