Odrzański most kolejowy prawie gotowy

Od 2021 r. trwa budowa nowego mostu kolejowego na Odrze na trasie Berlin-Kostrzyn (była Ostbahn, czyli Kolej Wschodnia) . 4 i 5 września miała miejsce akcja przesunięcia ogromnego przęsła nowego mostu przez Odrę. 260-metrowe przęsło zostało przesunięte z niemieckiej strony, gdzie było budowane, i spięło oba brzegi rzeki. Było to chyba najważniejsze wydarzenie w trwającej od dwóch lat budowie.

Z tej okazji kierownictwo firmy realizującej to zadanie Sächsische Bau GmbH zaprosiło na spotkanie osoby zaangażowane w powodzenie inwestycji, począwszy od projektantów, poprzez inwestorów (Kolej Niemiecka – Deutsche Bahn), wykonawców i podwykonawców, przedstawicieli urzędów i instytucji współpracujących. W tym zacnym gronie znalazło się też Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które reprezentował dyr. Ryszard Skałba. Nasze dobre relacje zostały nawiązane podczas oprowadzania najpierw pracowników, a potem kierownictwa firmy po Starym Mieście i muzeum, co z drugiej strony zaowocowało przekazaniem do naszych zasobów fragmentu zdemontowanego starego mostu. W uroczystości wziął udział również nasz przyjaciel, mieszkaniec Kostrzyna do 1945 r. Klaus Thiel z Berlina, który przedstawił kilka historii związanych z kostrzyńskimi mostami. Przesuwanie przęsła śledziła też niemała grupa zainteresowanych obywateli Polski i Niemiec ustawiona na moście drogowym.

Budowa kostrzyńskiego mostu jest obecnie największa inwestycją mostową Deutsche Bahn w Niemczech. Jest to największy na świecie most z naciągami z włókna węglowego. Prezentuje się znakomicie i będzie wizytówką Kostrzyna. Prace będą trwać jeszcze do grudnia br. Ale najważniejszy i najtrudniejszy etap już jest za budowniczymi.

Na temat historii kostrzyńskich mostów odrzańskich można poczytać w materiale zamieszczonym na naszej oficjalnej stronie internetowej.