Śladami zakonu templariuszy (Banie-Lubanowo-Swobnica-Rurka-Chwarszczany) - wycieczka

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Kostrzynie pochodzi z roku 1232 i pojawiła się w dokumencie biskupa lubuskiego Wawrzyńca dotyczącym przekazania templariuszom z Chwarszczan dziesięciny z 1000 łanów. Ziemia ta między Odrą, Wartą i Myślą została nadana templariuszom przez księcia wielkopolskiego Władysława Odonica (część naukowców twierdzi, że był to książę Henryk Brodaty). Warto dowiedzieć się więc bliżej, w jaki sposób i dlaczego templariusze pojawili się na tej ziemi i co po nich do dzisiaj pozostało.

7 października br. ruszamy na poszukiwanie śladów templariuszy i ich legendarnego skarbu. Na trasie wycieczki odwiedzimy najpierw miasto templariuszy (obecnie wieś) Banie z układem miejskim, kościołem pw MB Wspomożenia Wiernych i basztą oraz Lubanowo z kościołem zbudowanym z kamienia w XIII wieku z tajemniczymi szachownicami, fundowanym przez templariuszy. Kolejnym etapem wycieczki będzie Swobnica, wieś templariuszy z kościołem zbudowanym również w XIII w dla miejscowej ludności, ruiny ceglanego zamku drugiego największego zakonu rycerskiego średniowiecza – joannitów zwanych też szpitalnikami, z wieżą widokową na bagnach, nad jeziorem, Następną miejscowością na trasie wycieczki będzie Rurka z kaplicą zakonną z granitowych kostek wzniesioną w połowie XIII wieku i pozostałościami komandorii templariuszy. Przez Chojnę i Mieszkowice (przejazd przez miasta bez zatrzymywania się, a jedynie z opowieścią przewodnika) dotrzemy do celu podróży, do Chwarszczan, komandorii templariuszy z ceglano-kamienną kaplicą zakonną z 1280 roku, stolicy wschodnioeuropejskiej prowincji zakonu. Po obejrzeniu kaplicy udamy się na obiad do Oberży Templum, gdzie czeka nas obok posiłku pokaz slajdów i degustacja miodów pitnych (tylko dla pełnoletnich uczestników wycieczki) z możliwością zakupu.

Naszym przewodnikiem będzie dr Przemysław Kołosowski, archeolog architektury, doktor historii, regionalista, podróżnik do miejsc zapomnianych, badacz templariuszy, średniowiecza, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, organizator imprez edukacyjno-historycznych (festyny rycerskie, warsztaty dawnych rzemiosł, koncerty muzyki dawnej itp.)

Koszt wycieczki 50 zł / osobę (w tym koszt obiadu w oberży).

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 95 752 23 60 (w godzinach pracy biura). Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej), nr telefonu uczestnika.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do momentu zarezerwowania wszystkich miejsc, najpóźniej jednakże do dnia 03.10.2023 r. Prosimy o przemyślane zgłoszenia, aby nie blokować miejsc, które po rezygnacji w ostatniej chwili pozostają niewykorzystane. Wyjazd w sobotę, 7 października 2023 z parkingu przy stadionie (ul. Niepodległości 11) o godz. 08:00. Powrót planowany jest ok. godz. 18:00. Prosimy uczestników o punktualne przybycie!