kwiecień 2022 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Wyjazdowa Noc Muzeów

piątek, 29 kwiecień 2022 15:15

Od wielu już lat nasze muzeum przyłącza się do akcji zwanej „Nocą Muzeów”, która została zainicjowana w roku 1997 i od tamtego czasu zyskała na popularności w całej Europie. W minionych latach organizowaliśmy zwiedzanie z tematem przewodnim, jak np. Noc Muzeów pod znakiem templariuszy, pod znakiem dzwonów, w kręgu ognia, filmowa Noc Muzeów itp. W tym roku czeka nas wyjazdowa noc muzeów. W sobotę, 14 maja br., zaplanowaliśmy bowiem wycieczkę autokarową do naszych przyjaciół w Santoku i Gorzowie, którzy tego dnia i wieczoru również otworzą swoje podwoje dla turystów w godzinach wieczornych.

Dział: Aktualności

Nisze w kurtynie w nowej odsłonie

piątek, 29 kwiecień 2022 15:12

W roku 2015 przeprowadzony został w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego remont wewnętrznego muru kurtynowego między Bramą Berlińską a Bastionem Król. W ramach zadania uzupełniono wszelkie braki w licu muru, oczyszczono skarpę z porastającej roślinności. Udało się też odtworzyć dwie częściowo zniszczone nisze, które stanowiły osuwisko.

Dział: Aktualności

Kolorowo, tanecznie, głośno i wesoło

piątek, 29 kwiecień 2022 15:10

Po kilku latach przerwy na Starym Mieście ponownie zagościli rekonstruktorzy z niemieckich stowarzyszeń historyczno-militarnych na tradycyjnych manewrach wiosennych. Po raz pierwszy założyli swoje obozowisko ma terenie twierdzy – dotychczas miejscem ich biwaku był Fort Gorgast, skąd przybywali do nas na ćwiczenia. Tym razem rząd wojskowych namiotów z epoki Fryderyka Wielkiego (XVIII w.) ustawił się już w piątkowy wieczór wzdłuż muru kurtynowego między Bramą Berlińską a Bastionem Król.

Otwieramy Bastion Filip

wtorek, 19 kwiecień 2022 19:20

9 kwietnia uruchomiliśmy po zimowej przerwie punkt IT w Bramie Berlińskiej. Z udostepnieniem turystom Bastionu Filip trzeba było troszkę poczekać. Wyjątkowo długo zimowały w nim nietoperze (w lutym naliczyliśmy 23 osobniki), z których ostatni opuścił podziemia tuż przed świętami. Po przeprowadzeniu w szybkim tempie niezbędnych prac swoje podwoje Filip otworzy dla zwiedzających w sobotę, 23 kwietnia. Będzie to efektowne rozpoczęcie sezonu połączone z Wiosennymi Manewrami Militarnymi.

Dział: Aktualności

Czy bezcenne zabytki wrócą nad Odrę?

wtorek, 19 kwiecień 2022 19:18

Doświadczony przez działania wojenne, bombardowania i pożary Kostrzyn jest ubogi jeśli chodzi o materialne dobra kultury powstałe w minionych wiekach. Na przestrzeni wieków płonęły księgi parafialne, akta miejskie, zabytki kultury ulegały zniszczeniu. Niewielka część zachowała się jednak i znajduje się w archiwach, głównie niemieckich. Na próżno natomiast szukać w muzeach polskich czy niemieckich dzieł sztuki bądź innych artefaktów związanych z Kostrzynem.

Nowe meble do gabinetów

wtorek, 19 kwiecień 2022 19:17

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o remoncie kolejnych pomieszczeń w naszej siedzibie i przygotowanie ich i przystosowanie do poszczególnych stanowisk pracy. Tymczasowo wyremontowane gabinety wyposażone zostały w meble „z odzysku”, czyli te, które przeniesione zostały jeszcze z naszej pierwszej siedziby i które używaliśmy od początku istnienia muzeum, oraz te, które udało nam się na przestrzeni lat pozyskać z różnych innych miejsc, głównie od innych instytucji miejskich, ale i od prywatnych osób. 6 lat temu po zmianie siedziby udało nam się wygospodarować fundusze na zakup nowych mebli, obecnie dokupiliśmy brakujące elementy wyposażenia za kwotę 20 tys. zł.

Manewry militarne wracają na Stare Miasto

wtorek, 12 kwiecień 2022 15:19

Przez kilka ostatnich lat w cyklu dwuletnim odbywały się na kostrzyńskiej Starówce wiosenne manewry militarne z udziałem grup rekonstrukcyjnych prezentujących historyczne oddziały i formacje wojskowe z XVIII w. Były to głównie stowarzyszenia z Niemiec, których niemała liczba działa aktywnie u naszych sąsiadów. Pandemia spowodowała wyłom w tej tradycji i zaplanowane w 2020 r. manewry wypadły z kalendarza naszych cyklicznych imprez. W tym roku jednak, o ile nie nastąpią żadne nieoczekiwane okoliczności, na Stare Miasto po raz piąty zawitają barwni rekonstruktorzy.

Wystawa modeli pojazdów militarnych

środa, 06 kwiecień 2022 14:40

W ubiegłym roku trafiła do nas niesamowita kolekcja modeli pojazdów militarnych. Ponad sto egzemplarzy samolotów, czołgów, pojazdów opancerzonych, okrętów różnych formacji bojowych i różnych armii świata pozyskaliśmy w ramach darowizny. Modele są dziełem zmarłego kostrzyńskiego modelarza Jacka Wojciechowskiego, który przez całe dziesięciolecia zajmował się modelarstwem.

Koniec przerwy zimowej w MTK

środa, 06 kwiecień 2022 12:29

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym nasze obiekty były ze względu na niekorzystne warunki mikroklimatyczne panujące we wnętrzach fortyfikacji oraz hibernujące nietoperze niedostępne dla turystów. Zima dobiegła już końca i czas powoli otwierać swoje podwoje dla osób zainteresowanych historią miasta-twierdzy. Na początek startujemy z Punktem Informacji Turystycznej oraz sprzedaży pamiątek i publikacji w Bramie Berlińskiej.

Nowi pracownicy muzeum

wtorek, 05 kwiecień 2022 15:33

W pierwszym kwartale br. odeszła od nas dwójka pracowników, którzy w poszukiwaniu nowych wyzwań i rozwoju znaleźli zatrudnienie w stolicy. Jest to dość dotkliwe osłabienie naszego potencjału kadrowego, gdyż fachowców i pasjonatów, którzy chcieliby pracować w muzeum w małym miasteczku, nie ma zbyt wielu. Ale życie nie znosi próżni i luka została zapełniona!