Nisze w kurtynie w nowej odsłonie

W roku 2015 przeprowadzony został w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego remont wewnętrznego muru kurtynowego między Bramą Berlińską a Bastionem Król. W ramach zadania uzupełniono wszelkie braki w licu muru, oczyszczono skarpę z porastającej roślinności. Udało się też odtworzyć dwie częściowo zniszczone nisze, które stanowiły osuwisko.

Jeszcze kilka dni temu wzdłuż muru rozbili swoje obozowisko rekonstruktorzy biorący udział w Manewrach Wiosennych. Już jakiś czas temu zaplanowaliśmy wypełnienie obu nisz tablicami informacyjnymi. Nie było to łatwe zadanie ze względu na różny rozmiar nisz oraz ich półokrągły, nieregularny kształt. Udało się w miarę dokładnie odwzorować miejsce do wypełnienia i w dniu 28.04. tablice zostały zamontowane. Prezentują one przede wszystkim sylwetkę władcy Nowej Marchii i budowniczego naszej twierdzy margrabiego Jana Kostrzyńskiego oraz jego małżonki, założycielki Dębna, Katarzyny Brunszwickiej wraz z małym rodowodem obojga. Oczywiście tekst w języku polskim i niemieckim został okraszony odpowiednim materiałem ilustracyjnym. W ten sposób teren Starego Miasta wzbogacił się o kolejny element informacyjny, który mamy nadzieję spodoba się turystom.