Manewry militarne wracają na Stare Miasto

Przez kilka ostatnich lat w cyklu dwuletnim odbywały się na kostrzyńskiej Starówce wiosenne manewry militarne z udziałem grup rekonstrukcyjnych prezentujących historyczne oddziały i formacje wojskowe z XVIII w. Były to głównie stowarzyszenia z Niemiec, których niemała liczba działa aktywnie u naszych sąsiadów. Pandemia spowodowała wyłom w tej tradycji i zaplanowane w 2020 r. manewry wypadły z kalendarza naszych cyklicznych imprez. W tym roku jednak, o ile nie nastąpią żadne nieoczekiwane okoliczności, na Stare Miasto po raz piąty zawitają barwni rekonstruktorzy.

Wstępnie zapowiedziało swój udział ok. 50 rekonstruktorów zrzeszony w kilku formacjach (m. in. Festungsartillerie Cüstrin, Jäger de Lenoble). W odróżnieniu od poprzednich edycji wojsko biwakować będzie nie jak to do tej pory bywało na terenie Fortu Gorgast, ale u nas, na terenie Starego Miasta. Już od rana w piątek 22.04. będziemy oczekiwać pierwszych uczestników, którzy zaczną tworzyć swój obóz. Główne punkty programu będą miały miejsce dzień później, w sobotę, a wszystko rozpocznie się apelem i przy pomniku margrabiego Jana z Kostrzyna. Po dłuższej przerwie na przemarsze przez twierdzę i zwiedzanie Starego Miasta po obiedzie rozpocznie się przegląd wojsk, a następnie manewry Prusaków i Sasów. Całość zakończy wspólny salut artyleryjski.

W międzyczasie szczecińskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Metrum” zaprezentuje zestaw tańców i zabaw dworskich z XVIII w. Wieczorem nie obędzie się bez ognisk i biesiadowania. Będzie więc sposobność obejrzeć oddziały nie tylko w akcji, ale również zobaczyć ich obozowisko. Oto program wydarzenia:

                                                                                                 

Sobota, 23.04.

07:00 Pobudka (salut artyleryjski), śniadanie

09:00 Apel przy pomniku margrabiego Jana

09:30 Ćwiczenia indywidualne, musztra

10:00 Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem muzeum (odpłatne, start przy Bramie Berlińskiej)

12:00 Obiad dla rekonstruktorów

12:30 Otwarcie wystawy modeli pojazdów militarnych

14:00 Tańce i zabawy dworskie

14:30 Przegląd wojsk, rozpoczęcie pokazów

          - kanonada

          - przemarsze i potyczki Prusaków i Sasów

16:00 Wspólny salut artyleryjski

18:00 Obozowisko