kwiecień 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Noc muzeów pod znakiem dzwonów

wtorek, 30 kwiecień 2019 14:01

Po raz kolejny Muzeum Twierdzy Kostrzyn włącza się w ogólnoeuropejską akcję zwaną „Nocą Muzeów”. Ze względu na położenie i warunki terenowe Starego Miasta oraz charakter naszej ekspozycji będzie to jak co roku raczej „późny wieczór” niż noc, ale jest to kolejna okazja do bliższego poznania historii nie tylko Kostrzyna.

Dział: Aktualności

Pierwsza tegoroczna wycieczka

wtorek, 30 kwiecień 2019 13:59

27 kwietnia zainaugurowaliśmy nasz sezon wycieczkowy. Nasza pierwsza tegoroczna wycieczka prowadziła do miast Nowej Marchii. Na trasie znalazły się Boleszkowice, Mieszkowice i Moryń. Ponad 30 osób z naszego miasta, ale również z wielu innych miejscowości (Poznań, Reitwein, Dębno) stawiło się na starcie w Kostrzynie, skąd autokar zabrał uczestników do pobliskich Boleszkowic.

Dział: Aktualności

Wystrzałowe manewry

wtorek, 30 kwiecień 2019 13:57

W minioną sobotę (27.04.) na kostrzyńskim Starym Mieście ponownie pojawiły się barwne oddziały wojskowe w historycznych mundurach pruskich i saskich. Około 70 żołnierzy-rekonstruktorów z Niemiec wzięło udział w organizowanych co dwa lata Wiosennych Manewrach Militarnych. Tuż przed godziną 10 oddziały wmaszerowały poprzez Bramę Berlińska na teren Starego Miasta.

Dział: Aktualności

5000 lików na Facebooku

środa, 17 kwiecień 2019 11:12

Nieco ponad 6 lat temu, dokładnie 24.03.2013 r., Muzeum Twierdzy Kostrzyn utworzyło swój profil w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku. Od tamtego czasu zamieszczamy regularnie mniej lub bardziej istotne, mniej lub bardziej obszerne informacje na temat naszej działalności, zapowiedzi imprez, zaproszenia itp. Cieszą się one mniejszym lub większym zainteresowaniem naszych sympatyków – od kilkudziesięciu tysięcy kliknięć po zaledwie jeden tysiąc.

Dział: Aktualności

Nowy infokiosk w punkcie IT

środa, 17 kwiecień 2019 11:11

Zaledwie nieco ponad miesiąc temu informowaliśmy o zainstalowaniu w punkcie IT w Bramie Berlińskiej Internetu i infokiosku dla turystów. Niestety, sprzęt okazał się nie być wolny od wad i zakłóceń i mimo usilnych starań niewiele można było z niego „wyciągnąć”.

Dział: Aktualności

Podwodne badanie fosy

środa, 17 kwiecień 2019 11:10

Od początku roku prowadzimy nieustannie badania archeologiczne i eksploracyjne w fosie przy Rawelinie August-Wilhelm. Przyczynkiem do ich rozpoczęcia był niski stan wody oraz wizyta „Poszukiwaczy Historii”, którzy nakręcili tu pierwszy tegoroczny odcinek popularnego serialu emitowanego na kanale Polsat Play. Pozwolenie konserwatorskie wygasa z końcem kwietnia, dlatego też nasze działania są dość intensywne.

Dział: Aktualności

Spotkanie grupy inicjatywnej KTH

środa, 17 kwiecień 2019 11:09

12 kwietnia na krośnieńskim zamku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Inicjatywnej Klastra Turystyki Historycznej. O zamiarze powołania takiego klastra do życia informowaliśmy już w listopadzie 2017 r. Klaster stanowić ma platformę współpracy dla kreowania nowych produktów turystycznych, kompleksowego wykorzystania istniejących walorów oraz promocji regionu i marki pogranicza brandenbursko-lubuskiego.

Dział: Aktualności

Francuska gazeta o upadku Twierdzy

środa, 17 kwiecień 2019 11:06

Podczas marcowych prac w fosie przy rawelinie August Wilhelm przedstawiciele Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznych wręczyli dyrektorowi Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszardowi Skałbie znaleziony w czeluściach Internetu a następnie pozyskany oryginalny numer francuskiego dziennika „Libération” z dnia 13 marca 1945 roku o wymownym tytule: „La forteresse de Küstrin est tombée” („Padła twierdza Kostrzyn”).

Dział: Aktualności

Po raz czwarty na terenie Starego Miasta pojawią się grupy rekonstrukcyjne z czasów pruskich w ramach organizowanych wspólnie przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Fort Gorgast tzw. Wiosennych Manewrów Militarnych, odbywających się co dwa lata. Tym razem w pokazach weźmie udział w sobotę, 27.04. br. ok. 70 uczestników (piechota, artyleria, być może kawaleria) z 10 niemieckich stowarzyszeń rekonstrukcyjnych.

Dział: Aktualności

Pierwszy weekend sezonu za nami

wtorek, 09 kwiecień 2019 11:54

Nadzwyczaj pracowity okazał się pierwszy tegoroczny weekend sezonu turystycznego w Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Po kilkumiesięcznej przerwie Bastion Filip i Brama Berlińska otworzyły swoje podwoje dla turystów i, jak się okazało, nie tylko. W sobotę, 06.04., na terenie Starego Miasta pojawiła się bowiem ekipa programu pierwszego Polskiego Radia (o tym piszemy osobno), odwiedzana nie tylko przez zaproszonych gości, ale również przez mieszkańców Kostrzyna.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2