Noc muzeów pod znakiem dzwonów

Po raz kolejny Muzeum Twierdzy Kostrzyn włącza się w ogólnoeuropejską akcję zwaną „Nocą Muzeów”. Ze względu na położenie i warunki terenowe Starego Miasta oraz charakter naszej ekspozycji będzie to jak co roku raczej „późny wieczór” niż noc, ale jest to kolejna okazja do bliższego poznania historii nie tylko Kostrzyna.

Głównym punktem tegorocznego przedsięwzięcia w sobotę 11 maja będzie otwarcie wystawy „Dzwonki i dzwony w kulturze materialnej i duchowej świata” w Bramie Berlińskiej przy ul. Granicznej 1, które zaplanowano na godz. 18:00. Dzwonki pochodzą 65 krajów świata, z sześciu kontynentów i 90 miast Polski. Kolekcja liczy ponad siedemset artefaktów, z czego w Kostrzynie obejrzymy tylko część. Jest to wystawa eksponatów zgromadzonych przez Mariana Łysakowskiego z Zielonej Góry, pedagoga, podróżnika, pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i kolekcjonera dzwonków od 1977 roku. Znaczną część kolekcji można obejrzeć na autorskiej stronie internetowej, ale to oczywiście nie to samo, jak na żywo.

Otwarcie wystawy poprzedzą dwie prelekcje. Mariana Łysakowski opowie o zawodzie ludwisarza, o odlewaniu dzwonów i przedstawi dzwonki z wielu krajów, o różnych kształtach wykonane z metali, ceramiki, szkła, kamienia i drewna. Dowiemy się również z jakich części składa się dzwon kościelny. Drugi z prelegentów Ryszard Skałba opowie o kostrzyńskich dzwonach, zarówno tych obecnych, jak i historycznych, bezpowrotnie utraconych.

Program Nocy Muzeów, sobota, 11 maja
18:00 „Kostrzyńskie dzwony” – Ryszard Skałba
18:30 „Dzwonki i dzwony w kulturze materialnej i duchowej świata” – Marian Łysakowski
19:30 Otwarcie wystawy

Bastion Filip udostępniony zostanie nieodpłatnie dla zwiedzających w godz. 20:00 – 23:00.

Serdecznie zapraszamy.