marzec 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Grób żołnierzy pod Kunowicami

piątek, 29 marzec 2019 14:27

Zakończyły się badania archeologiczne grobu zbiorowego żołnierzy poległych podczas bitwy pod Kunowicami w roku 1759. Od 10 lat badaniem pola bitwy zajmuje się dr hab. Grzegorz Podruczny, prof. UAM z Collegium Polonicum w Słubicach (członek rady Muzeum Twierdzy Kostrzyn). Na części dawnego pola bitwy powstaje osiedle domków jednorodzinnych. To właśnie podczas odhumusowywania wykopu i kopania fundamentów pod kolejny domek odkryto ludzkie kości.

Dział: Aktualności

Galeria starych fotografii

piątek, 29 marzec 2019 14:26

W zasobach Muzeum twierdzy Kostrzyn znajduje się wiele tysięcy różnego rodzaju widokówek i fotografii prezentujących Kostrzyn do roku 1945. Niestety, w związku z bardzo restrykcyjnymi przepisami dotyczącym ochrony praw autorskich, nie możemy ich publikować. Nieuprawnione użycie skutkować może wysokimi karami finansowymi, zwłaszcza, że rzecz dotyczy w znacznej mierze praw posiadanych przez osoby i podmioty niemieckie.

Dział: Aktualności

Dzień Turystyki w Seelow

piątek, 29 marzec 2019 14:24

27 marca br. zorganizowany został 2 Dzień Turystyczny Stowarzyszenia „Tourist-Information Oderbruch i Lebuser Land”. Wzięło w nim udział prawie 50 członków stowarzyszenia, przedstawicieli branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej, przewozowej itp. w tym dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.

Dział: Aktualności

Umbem i mieczem

piątek, 29 marzec 2019 14:22

We wtorek, 26 marca 2019 r., archeolog MTK Krzysztof Socha wygłosił w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim wykład  pt. „Umbem i mieczem. Nowo odkryte cmentarzysko sprzed 2 tysięcy lat w powiecie gorzowskim”. Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” Krzysztof Socha opowiedział o najnowszych odkryciach archeologicznych dokonanych na przypadkowo odkrytym cmentarzysku z pierwszych wieków naszej ery.

Dział: Aktualności

Rejsy „Zefirem” wokół twierdzy

piątek, 22 marzec 2019 13:28

Znamy już harmonogram rejsów statku wycieczkowego „Zefir” w roku 2019. Zakupione i pływające w ramach programu „Odra dla turystów 2014” statki w ostatnich latach z rzadka tylko docierały do Kostrzyna, mimo planów i zapowiedzi. Winnym za ten stan rzeczy był niski poziom wody na Odrze, który uczynił naszą rzekę nieżeglowną na wielu odcinkach.

Dział: Aktualności

20 lat gorzowskiego PTTK

piątek, 22 marzec 2019 13:27

Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej obchodzi w tym roku 20-lecie swojego powstania. Na zaproszenie Prezesa Oddziału Zbigniewa Rudzińskiego na uroczyste spotkanie jubileuszowe udali się dwaj przedstawiciele MTK: Ryszard Skałba i Jerzy Dreger. Muzeum Twierdzy od lat współpracuje z gorzowskimi turystami, którzy wielokrotnie przyjeżdżali do nas w zorganizowanych grupach.

Dział: Aktualności

Monitoring w Bramie Berlińskiej

piątek, 22 marzec 2019 13:26

Punkt informacji turystycznej zlokalizowany w Bramie Berlińskiej nie jest jedyną formą wykorzystania tego obiektu. Mieści się w niej również muzealny sklepik, gdzie można nabyć publikacje związane z historią Kostrzyna, czy też typowe pamiątki dla zwiedzających. W przeszłości w bramie odbywały się również prelekcje i niewielkie wystawy. Chcąc ulepszyć funkcję wystawową obiektu chcemy wyposażyć go zarówno w antywłamaniowe gabloty, jak i niezbędny system monitoringu telewizyjnego.

Dział: Aktualności

Mundur dla komendanta

piątek, 22 marzec 2019 13:25

Muzeum Twierdzy Kostrzyn współpracuje od lat z niemieckimi stowarzyszeniami historycznymi, w szczególności odtwarzającymi okres fryderycjański, ale nie tylko. Na organizowanych przez nas imprezach i pokazach pojawiały się regularnie ekipy z Letschina, z Seelow, Frankfurtu, Gorgast, Strausberga, Buckow czy Berlina. Dni Twierdzy Kostrzyn nie mogą się obyć bez tradycyjnych pokazów artylerii.

Dział: Aktualności

Obradowała Rada Muzeum

piątek, 22 marzec 2019 13:24

W piątkowe popołudnie 15 marca br. na pierwszym tegorocznym posiedzeniu spotkała się Rada Muzeum Twierdzy. Jak to na początku roku bywa zaczęto od podsumowania pracy muzeum w roku 2018, zapoznano się również z sytuacją finansową.

Dział: Aktualności

74 rocznica zakończenia walk o Kostrzyn

czwartek, 14 marzec 2019 11:20

74 lata temu wojska Armii Czerwonej zdobyły po dwumiesięcznym oblężeniu twierdzę Kostrzyn / Festung Küstrin. Skutki tamtych wydarzeń są odczuwalne i widoczne w naszym mieście po dzień dzisiejszy, a najbardziej przemawiającym do wyobraźni współczesnych obserwatorów jest zrujnowane i nieodbudowane kostrzyńskie Stare Miasto.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2