74 rocznica zakończenia walk o Kostrzyn

74 lata temu wojska Armii Czerwonej zdobyły po dwumiesięcznym oblężeniu twierdzę Kostrzyn / Festung Küstrin. Skutki tamtych wydarzeń są odczuwalne i widoczne w naszym mieście po dzień dzisiejszy, a najbardziej przemawiającym do wyobraźni współczesnych obserwatorów jest zrujnowane i nieodbudowane kostrzyńskie Stare Miasto.

O tamtych wydarzeniach z lutego i marca 1945 r. pisało kilku autorów: polskich, niemieckich i angielskich. Trzech z nich udało nam się zaprosić w rocznicę zakończenia walk o nasze miasto na spotkanie. Podzielą się oni z publicznością swoimi doświadczeniami zebranymi podczas pisania książek, poinformują o źródłach, do których udało im się dotrzeć, o problemach związanych z dostępem do archiwów, a także o najnowszych informacjach pozyskanych w ostatnim czasie i jeszcze nie opublikowanych. Zapraszamy serdecznie na spotkanie w dniu 30 marca 2019 r.!

Program wydarzenia

  • 12:00 Prezentacja destruktów broni i uzbrojenia z zasobów Muzeum Twierdzy - Brama Berlińska (Jerzy Dreger)
  • 12:30 Prezentacja mundurów Wehrmachtu i Armii Czerwonej na stanowiskach obronnych grup rekonstrukcyjnych „Festung Breslau”
    z Wrocławia i „3 Bastion Grollmann” z Poznania
  • 12:45 Spotkanie z autorami książek dotyczących bitwy o Kostrzyn w 1945 r. Torsten Fudel, Gerd-Ulrich Herrmann, Andrzej Toczewski (spotkanie tłumaczone PL/DE)
  • 14:00 Żołnierska grochówka w warunkach polowych

Podczas spotkania będzie można nabyć książki autorów oraz uzyskać od nich wpis pamiątkowy.