wrzesień 2022 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Zebranie sprawozdawcze LOTUR

czwartek, 29 wrzesień 2022 08:50

Tradycyjnie , jak co roku, członkowie Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” spotkali się 26.09.2022 na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentował Zbigniew Piotrowski - nasz przedstawiciel odpowiedzialny za turystykę. Celem spotkania było podsumowanie turystycznego roku 2021, podjęcie uchwał zamykających działalność w roku 2021 i udzielenie Zarządowi Stowarzyszenia absolutorium za ten rok.

Dział: Aktualności

Romantyczny spacer po Dąbroszynie

środa, 21 wrzesień 2022 09:01

Dąbroszyński pałac wraz z przyległym parkiem dolnym i górnym oraz kościołem parafialnym to perełka architektury minionych wieków. Mamy przyjemność zaprosić Państwa w ramach wycieczek muzealnych do zwiedzenia tych niezwykłych obiektów.

Dział: Aktualności

30 lat od otwarcia przejścia granicznego

środa, 21 wrzesień 2022 08:58

W maju 1992 r. otwarte zostało dla cywilnego ruchu osobowego kolejowe przejście graniczne Küstrin-Kietz/Kostrzyn. Kilka miesięcy później, 21 listopada, otwarte zostało drogowe przejście graniczne. Oba wydarzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem w kraju i za granicą. Obecni byli przy nich m.in. premier Brandenburgii Stolpe, minister spraw wewnętrznych  Ziel oraz wojewoda lubuski. Z tej okazji Stowarzyszenie Kietz-Bahnhof – Dworzec Chyża zorganizowało w dniu 17 września w domu kultury w Küstrin-Kietz jubileuszowe wydarzenie.

Dział: Aktualności

Młodzi o rozwoju turystyki

środa, 21 wrzesień 2022 08:56

Miasto Kostrzyn nad Odrą wraz z niemieckim miastem partnerskim Seelow realizuje wspólny projekt „Dwa kraje. Dwa miasta. Jedna przyszłość.” Projekt ten jest jednym z pięciu wybranych przedsięwzięć w ramach programu  „Zintegrowane planowanie w polsko-niemieckim obszarze powiązań” (MORO) dofinansowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Dział: Aktualności

Wędrujący trzewik pochwy miecza

poniedziałek, 12 wrzesień 2022 10:13

W 2016 r. do Muzeum Twierdzy Kostrzyn przekazano niezwykły zabytek. Był to wczesnośredniowieczny trzewik pochwy miecza (pod tym pojęciem kryje się dolne okucie pochwy) wykonany z brązu. Według zgłaszającego mieszkańca Kostrzyna nad Odrą znaleziono go około 5-6 lat wcześniej w północnej części miasta (niestety brak bliższej lokalizacji). Głównym motywem dekoracyjnym trzewika jest heraldycznie ułożony ptak drapieżny.

Dział: Aktualności

Wizyta u sąsiadów

wtorek, 06 wrzesień 2022 15:31

Zgodnie z planem w miniony piątek (02.09. br.) udaliśmy się na kolejna już organizowaną przez nasze muzeum wycieczkę historyczno-krajoznawczą. Tym razem trasa naszej podróży wiodła za miedzę – do naszego miasta partnerskiego Seelow. Tym razem z naszej oferty skorzystało 20 osób z Kostrzyna i okolic (w tym kilku stałych uczestników naszych wypraw).

Dział: Aktualności

Kolejna zmiana kadrowa w MTK

wtorek, 06 wrzesień 2022 15:29

Z dniem 31.08.2022 r. zakończyła swoją pracę w Muzeum Twierdzy Kostrzyn nasza „wizytówka”, specjalistka ds. administracji Dorota Chyczewska. Pracę w MTK podjęła w listopadzie 2014 r., przepracowała zatem u nas prawie 8 lat.

Dział: Aktualności

Niemieckie hełmy uzupełniły ekspozycję

wtorek, 06 wrzesień 2022 15:29

Mimo trwającego sezonu staramy się na bieżąco uzupełniać naszą wystawę w Bastionie Filip o kolejne wcześniej nie prezentowane eksponaty i elementy. Najczęściej robimy to podczas przerwy jesienno-zimowej, ale jeśli jest taka możliwość, to również w trakcie sezonu turystycznego. 

Dział: Aktualności