Niemieckie hełmy uzupełniły ekspozycję

Mimo trwającego sezonu staramy się na bieżąco uzupełniać naszą wystawę w Bastionie Filip o kolejne wcześniej nie prezentowane eksponaty i elementy. Najczęściej robimy to podczas przerwy jesienno-zimowej, ale jeśli jest taka możliwość, to również w trakcie sezonu turystycznego.

Kilka lat temu (2016) informowaliśmy o pozyskaniu przez Muzeum Twierdzy ok. 200 hełmów niemieckich z okresu I i II Wojny Światowej. Hełmy odnalezione zostały podczas prac ziemnych w Gorzowie. Znajdowały się w opłakanym stanie: zabrudzone, skorodowane, podziurawione – ponad 70 lat spędzonych w gołej ziemi zrobiło swoje. Kilkadziesiąt hełmów znajdujących się w najlepszych stanie zostało poddanych oczyszczeniu i konserwacji i zaprezentowanych podczas wystawy z okazji 75 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn w roku 2020. Pozostałą część postanowiliśmy wydobyć z magazynu i po oczyszczeniu (konserwacja w tym przypadku mijałaby się z celem) ułożyliśmy je w odpowiedniej instalacji na ekspozycji w Bastionie Filip w dziale dotyczącym II Wojny Światowej. Zajął się tym nasz muzealnik Rafał Górecki. Za metalowa kratą znalazło swe miejsce dokładnie 100 hełmów różnych wzorów i z różnych lat. Robi to dość spore wrażenie na zwiedzających. Już wkrótce hełmy zostaną opatrzone odpowiednimi informacjami, co jeszcze bardziej poprawi wartość poznawczą tego nowego stanowiska na wystawie.