Wizyta u sąsiadów

Zgodnie z planem w miniony piątek (02.09. br.) udaliśmy się na kolejna już organizowaną przez nasze muzeum wycieczkę historyczno-krajoznawczą. Tym razem trasa naszej podróży wiodła za miedzę – do naszego miasta partnerskiego Seelow. Tym razem z naszej oferty skorzystało 20 osób z Kostrzyna i okolic (w tym kilku stałych uczestników naszych wypraw).

Pierwszym punktem programu był Domek Szwajcarski, który położony u podnóża Wzgórz Seelowskich jest mało znanym obiektem i obejmuje nie tylko sam dom z muru pruskiego, ale również całą posiadłość stanowiącą niegdyś wzorcowe gospodarstwo rolne z sadem, winnicą, oranżerią, pasieką i parkiem. Dzięki przewodnikowi ze stowarzyszenia opiekującego się obecnie posiadłością poznaliśmy historię tego miejsca wraz z historią założyciela Hugo Simona. Kolejnym punktem zwiedzania był teren Muzeum-Miejsca Pamięci Wzgórz Seelowskich, gdzie na terenie cmentarza żołnierzy radzieckich przebieg bitwy o wzgórza (16-19 kwietnia 1945 r.) zaprezentował nasz muzealny edukator Jarosław Przespolewski. Obejrzeliśmy też pomnik żołnierza Armii Czerwonej oraz egzemplarze uzbrojenia biorącego udział w walkach. Naszym następnym przystankiem była miejscowość Friedrichsdorf (2 km od Seelow) z zabytkowym spichlerzem pełniącym obecnie funkcję galerii wystawowej z restauracją. Tam obejrzeliśmy wystawę radioodbiorników i telewizorów z czasów NRD, sprzęty i urządzenia do produkcji chleba, wystawę obrazów z krajobrazem Łęgów Odrzańskich oraz sklepik z rękodziełem. Za przewodnika posłużył w tym miejscu dyr. MTK Ryszard Skałba, który pełnił też rolę tłumacza. Część uczestników skorzystała też z oferty gastronomicznej w spichlerzu. Zwiedziliśmy też miejscowy kościółek barokowy, w którym poznaliśmy historię rodu von Marwitz, właściciela dóbr przed nacjonalizacją. O tym opowiedział nam jeden z członków tamtejszej rady parafialnej. Następnie udaliśmy się na północ od Seelow na Krugberg – wzgórze z pięknym widokiem na krainę Oderbruch, z Laskiem Pokoju i rzeźbami ustawionymi tam w roku 2012 podczas sympozjum rzeźbiarskiego. Ostatnim punktem programu było uczestnictwo w obchodach Dni Seelow, które właśnie zaczynały się w piątek. Tam spotkaliśmy burmistrza Kostrzyna Andrzeja Kunta, a osobiście przywitał nas burmistrz Seelow Jörg Schröder. Ze strony gospodarzy oczekiwała nas miła niespodzianka: zarezerwowano dla naszej grupy miejsca siedzące i zostaliśmy podjęci poczęstunkiem. Serdecznie dziękujemy za gościnność! Obejrzeliśmy świetny koncert zespołu Joe`s Big Band, byliśmy obecni przy odszpuntowaniu beczki piwa, czemu towarzyszyły wystrzały armatnie, potem był koncert orkiestry dętej z Międzychodu i przemarsz ulicami miasta z lampionami. Mogliśmy obejrzeć również mecz finałowy o mistrzostwo Seelow w tenisie stołowym i koncert zespołu Madoxxx, a także skorzystać ze stanowisk gastronomicznych w scenerii pięknej iluminacji domu kultury. Powrót do Kostrzyna upłynął w wesołej atmosferze, przed 22:00 byliśmy na miejscu. Zadręczani pytaniami uczestników o kolejną wycieczkę możemy jedynie obiecać, że w tym roku zostanie zorganizowana jeszcze jedna mała wyprawa, o czym poinformujemy, a od przyszłego sezonu wystartujemy z pełnym programem naszych wyjazdów.