kwiecień 2024 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Biwak militarny w twierdzy Kostrzyn

poniedziałek, 29 kwiecień 2024 15:08

Piękna wiosenna pogoda przyciągnęła w sobotę (26.04.) na Stare Miasto kilkaset osób, które zostały zwabione zapowiedzią manewrów militarnych w wykonaniu historycznych wojsk pruskich. I faktycznie, kto przyszedł, ten wrócił usatysfakcjonowany. Ponad 60 rekonstruktorów z kilku historycznych stowarzyszeń pojawiło się w kostrzyńskiej twierdzy. Pierwsi rozstawili swe namioty przy murze kurtynowym między Bramą Berlińską a Bastionem Król już dwa dni wcześniej.

Dział: Aktualności

Wystawa archeologiczna otwarta

poniedziałek, 29 kwiecień 2024 15:07

W obecności ok. 60 gości miało miejsce w dniu 26 kwietnia otwarcie wystawy archeologicznej „Gdzie ziemia garnki rodzi”. Przedmiotem wystawy są znaleziska dokonane przez archeologów Muzeum Twierdzy Kostrzyn w latach 2008-2024 na terenie miejscowości Górzyca. Temat został wybrany nieprzypadkowo: w tym roku obchodzimy 900-lecie powołania diecezji lubuskiej, której jedną ze stolic była właśnie Górzyca.

Dział: Aktualności

Nasz cykl wycieczek muzealnych cieszy się od lat sporym zainteresowaniem. Czas na kolejny sezon. Tym razem na początek zapraszamy do Fürstenwalde i Lebus. Obok Górzycy miasta te były siedzibami biskupstwa lubuskiego, którego 900-lecie powstania obchodzimy w tym roku.

Dział: Aktualności

Wiosenny biwak militarny

piątek, 19 kwiecień 2024 13:05

Od wielu lat na wiosnę pojawiają się na kostrzyńskim Starym Mieście rekonstruktorzy odziani w XVIII-wieczne mundury pruskie. Są to członkowie stowarzyszeń pielęgnujących tradycje militarne z czasów Fryderyka Wielkiego. Osoba ta dość mocno zaznaczyła się w historii miasta, nic więc dziwnego, że nasza twierdza przyciąga pasjonatów i fanów tego właśnie króla Prus.

Dział: Aktualności

Sezon czas zacząć

piątek, 19 kwiecień 2024 13:04

Po przerwie zimowej, która jak co roku trwała kilka miesięcy, pora ponownie udostępnić zwiedzającym podwoje Bastionu Filip. Zimowi lokatorzy (nietoperze) wynieśli się na dobre, pozostawiając po sobie nieład, delikatnie mówiąc. Również przewlekłe opady dały się we znaki ścianom wewnętrznym bastionu.

Dział: Aktualności

W 2024 r. obchodzimy 900.  rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. Nierozerwalnie związane są z nią średniowieczne dzieje Górzycy, która w latach 1267-1385 była jej stolicą. Tym razem chcemy opowiedzieć jednak o dużo bardziej odległych czasach. Na wystawie czasowej „Gdzie ziemia garnki rodzi… Górzyca przed powstaniem diecezji lubuskiej” zaprezentujemy najczęściej odkrywaną podczas badań archeologicznych kategorię zabytków: ceramikę.

Dział: Aktualności

Jarmark regionalny w Seelow

czwartek, 11 kwiecień 2024 13:16

Od kilku lat stowarzyszenie Touristinformation Oderbruch und Lebuser Land, którego Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest członkiem, organizuje „Dzień Turystyki Regionu Odry i Warty”. W ramach tego wydarzenia odbywa się „Jarmark Regionalny”. Prezentowane są na nim stoiska z niemieckimi i polskimi produktami z regionu Odry i Warty.  

Dział: Aktualności