Wystawa archeologiczna otwarta

W obecności ok. 60 gości miało miejsce w dniu 26 kwietnia otwarcie wystawy archeologicznej „Gdzie ziemia garnki rodzi”. Przedmiotem wystawy są znaleziska dokonane przez archeologów Muzeum Twierdzy Kostrzyn w latach 2008-2024 na terenie miejscowości Górzyca. Temat został wybrany nieprzypadkowo: w tym roku obchodzimy 900-lecie powołania diecezji lubuskiej, której jedną ze stolic była właśnie Górzyca.

Na otwarciu pojawili się goście nie tylko z Kostrzyna i Górzycy, ale również z innych miejscowości. Oprócz Burmistrza Kostrzyna Zbigniewa Biedulskiego gościliśmy również ustępującego wójta Górzyca Roberta Stolarskiego, jego następcę Tomasza Stupienkę, proboszcza Górzycy ks. Czesława Grzelaka, radnych-elektorów Rady Miasta Kostrzyn i Rady Muzeum, przyjaciół MTK, red. naczelną czasopisma Odkrywca Magdalenę Haber, przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Norberta Burzyńskiego, reprezentantów innych muzeów, stowarzyszeń i mieszkańcy Kostrzyna, w tym spore grono stowarzyszenia „Człowiekiem jestem”. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego powitania obecnych przez dyr. MTK Ryszarda Skałbę oraz od prelekcji archeologa Krzysztofa Sochy, który zaprezentował wyniki badań prowadzonych przez niego oraz jego małżonkę Juliannę Sójkowską-Sochę na licznych wykopach w Górzycy. Po małym poczęstunku  nastąpiło rzeczywiste otwarcie wystawy w Bramie Berlińskiej. Na otwarciu pojawiły się też media regionalne: TVP3 Gorzów oraz Gazeta Lubuska. Dwujęzyczna wystawa w Bramie Berlińskiej prezentowana będzie do końca tegorocznego sezonu. Na wystawie można zakupić naczynka ceramiczne wykonane przez kostrzyniankę Magdalenę Żukowską. Wstęp na wystawę jest odpłatny, a bilet kosztuje 5,- zł. Zapraszamy!