Sezon czas zacząć

Po przerwie zimowej, która jak co roku trwała kilka miesięcy, pora ponownie udostępnić zwiedzającym podwoje Bastionu Filip. Zimowi lokatorzy (nietoperze) wynieśli się na dobre, pozostawiając po sobie nieład, delikatnie mówiąc. Również przewlekłe opady dały się we znaki ścianom wewnętrznym bastionu.

Od dwóch tygodni prowadzimy akcję sprzątania, osuszania pomieszczeń (w tym celu zakupiliśmy ze środków własnych za kwotę 30 tys. zł kolejne 4 osuszacze  przemysłowe, które wspomogą cztery już wcześniej działające urządzenia), zostało przeprowadzone ozonowanie i odgrzybianie. Wyposażenie elektroniczne (monitory, pulpity, komputery) oraz urządzenia klimatyzacyjne zostały poddane przeglądowi i naprawom. Jak co roku pojawią się też nowe elementy na naszej ekspozycji. Do gabloty poświęconej kostrzyńskim tramwajom trafił fragment szyny tramwajowej wraz z opisem oraz całkiem nowa grafika przedstawiająca m. in. ślady po kostrzyńskich tramwajach widoczne do dziś w krajobrazie miasta. Otrzymaliśmy też w formie darowizny od kostrzynianina p. Mariusza Ludki dwa dłuższe fragmenty szyn tramwajowych i obecnie opracowujemy koncepcję wkomponowania ich w ekspozycję, podobnie jak fragmentu barierki i tablicy z nazwą rzeki z rozebranego mostu drogowego na Warcie. Drobne zmiany pojawią się w gablocie poświęconej kostrzyńskiemu garnizonowi. Oczywiście nowością będzie wystawa archeologiczna „Gdzie ziemia garnki rodzi…” w Bramie Berlińskiej, o której już wcześniej pisaliśmy. Przy Bastionie Filip oraz w wiacie turystycznej przy zamku ponownie pojawiły się ławostoły, które służą do odpoczynku, relaksu czy spożycia posiłku. Wierzymy w to, że podobnie jak w latach ubiegłych turyści chętnie pojawią się na w Kostrzynie. Niezmiennie też oferujemy grupom zorganizowanym zwiedzanie z przewodnikiem muzealnym terenu Starego Miasta, twierdzy i ekspozycji. Zapraszamy!

Bastion Filip i Brama Berlińska otwarte zostaną w dniu 20 kwietnia i czynne będą w dni powszednie (od wtorku do piątku) w godz. 10:00 – 16:00, zaś weekendy (sobota – niedziela) w godz. 10:00 – 18:00. W poniedziałki nasze obiekty (oprócz biura) będą zamknięte.