Fürstenwalde i Lebus – dwie stolice biskupstwa lubuskiego (wycieczka)

Nasz cykl wycieczek muzealnych cieszy się od lat sporym zainteresowaniem. Czas na kolejny sezon. Tym razem na początek zapraszamy do Fürstenwalde i Lebus. Obok Górzycy miasta te były siedzibami biskupstwa lubuskiego, którego 900-lecie powstania obchodzimy w tym roku.

Pierwszą stolicą od 1124 r. był Lubusz, kolejną od 1276 r. Górzyca. Po spaleniu siedziby w 1325 r. biskup zbiegł do Wrocławia. Jeden z jego następców przeniósł stolicę w 1354 r. na powrót do Lubusza, a po spaleniu katedry w 1373 r. siedziba została przeniesiona do Fürstenwalde. W 1557 katedra znalazła się w rękach luteran, a diecezja została sekularyzowana w 1598 i przestała istnieć. Co pozostało po siedzibach biskupów i lubuskich katedrach? O tym dowiedzą się uczestnicy naszej muzealnej wycieczki w niedzielę 12 maja 2024 r.

Fürstenwalde było również kolebką warzenia piwa i centrum produkcji oświetlenia na potrzeby Kanału Sueskiego. Widoczna z daleka Katedra Mariacka prowadzi do serca miasta - zespołu katedralnego z prawdziwą latarnią morską, przywiezioną znad Bałtyku, tuż obok zamku biskupiego. Najcenniejszym eksponatem we wnętrzu świątyni  jest 12-metrowe sakramentarium z 1517 roku. Trwają starania o zorganizowanie dla naszej grupy krótkiego koncertu organowego w katedrze. Miasto będziemy zwiedzać z przewodnikiem lokalnym, którym będzie dyrektor tamtejszego muzeum. W programie oczywiście katedra i jej sąsiedztwo, ratusz, zabudowa starego miasta, Szprewa, latarnia morska, oraz wizyta w muzeum browarnictwa połączona z degustacją piwa Fürstenwalder Rathausbräu.

Kolejną miejscowością stanowiącą cel naszej wycieczki będzie Lebus (Lubusz). Wprawdzie byliśmy już tam w roku 2018, ale od tamtego czasu minęło 6 lat, więc być może również uczestnicy tamtej wycieczki (jeśli tacy wybiorą się z nami) zechcą ponownie obejrzeć kościół, miejscowe muzeum i powędrować na wzgórze zamkowe z niezwykłym widokiem na Odrę i tereny położone po jej polskiej stronie. Dla nowych uczestników będzie to z pewnością spora atrakcja. Po drodze między Fürstenwalde a Lebus zajedziemy w jeszcze jedno interesujące miejsce.

Zbiórka uczestników o godz. 07:45, wyjazd o godz. 08:00 z parkingu przy stadionie MOSiR (prosimy o punktualność!), powrót przewidujemy ok. godz. 17:00.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie 95 752 2360 z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, nr PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej) i nr telefonu oraz osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1 w godzinach urzędowania administracji. Wysokość partycypacji uczestnika w kosztach wycieczki: 15,- EUR. Pozostałe koszty pokrywa Muzeum. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 2 maja br. Ilość miejsc ograniczona. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Prosimy o przemyślane zapisy, aby nie blokować miejsca innym chętnym w przypadku późniejszej rezygnacji.