„Gdzie ziemia garnki rodzi” - otwarcie wystawy archeologicznej

W 2024 r. obchodzimy 900.  rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. Nierozerwalnie związane są z nią średniowieczne dzieje Górzycy, która w latach 1267-1385 była jej stolicą. Tym razem chcemy opowiedzieć jednak o dużo bardziej odległych czasach. Na wystawie czasowej „Gdzie ziemia garnki rodzi… Górzyca przed powstaniem diecezji lubuskiej” zaprezentujemy najczęściej odkrywaną podczas badań archeologicznych kategorię zabytków: ceramikę.

Będzie to tylko ułamek tego co udało się nam odkryć w ostatnim czasie w trakcie wykopalisk prowadzonych w Górzycy, głównie na cmentarzyskach kultury łużyckiej.

To co jest pospolite, wcale nie musi być brzydkie i nudne. Na wystawie obejrzeć będzie można naczynia małe i malusieńkie oraz naprawdę duże, o różnej formie i różnym przeznaczeniu, o rozmaitych kształtach, bogato zdobione, jak i pozbawione ornamentu, ręcznie lepione i toczone na kole. Te ostatnie zarówno znalezione w całości jak i misternie poskładane z fragmentów i zrekonstruowane. Na zwiedzających czeka prawdziwy garnkowy zawrót głowy!

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek 26 kwietnia br.

Program otwarcia:
11:00 – Sala konferencyjna, ul. Graniczna 1
- powitanie gości i uczestników
- prelekcja mgr Krzysztofa Sochy „Gdzie ziemia garnki rodzi…”
12.00 – Brama Berlińska, Stare Miasto
- otwarcie wystawy czasowej.

Wstęp w tym dniu wolny. Wystawa czynna będzie do końca tegorocznego sezonu, tj. do końca października. Serdecznie zapraszamy!