luty 2024 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Polski Browning w niemieckiej twierdzy

piątek, 16 luty 2024 14:25

W trakcie prac oczyszczania piwnic na starym mieście w Kostrzynie nad Odrą członkowie współpracującego z Muzeum Twierdzy stowarzyszenia Perkun wydobyli jakiś czas temu ręczny karabin maszynowy Browning wz. 28. Ze względu na to, że spędził ponad 70 lat pośród gruzów, a warunki nie należały do najlepszych, część jego elementów uległa zniszczeniu. Destrukt został oddany przez Muzeum Twierdzy do konserwacji, skąd właśnie powrócił i obecnie eksponat prezentuje się naprawdę dobrze. Z myślą o naszych zwiedzających, a w szczególności o tych najmłodszych, których wiedza o uzbrojeniu jest ograniczona, karabin został uzupełniony o brakujące elementy.

Akcja „Nietoperz”

piątek, 16 luty 2024 14:24

W podziemiach Starego Miasta Kostrzyn (zarówno w tych zagospodarowanych, jak Bastion Filip, jak i w tych opuszczonych jak Bastion Król i piwnice ruin) w okresie zimowym hibernują nietoperze. Szacuje się, że w tym regionie kraju jest to drugie pod względem ilości noclegowisko tych zwierząt (po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym). Jest to jeden z powodów zamykania obiektów Muzeum Twierdzy dla ruchu turystycznego na czas pobytu w nich „gacków”.

Obchody rocznicowe w Słońsku

piątek, 16 luty 2024 14:22

W 1933 roku na terenie starego więzienia w Sonnenburg (obecnie Słońsk) niemieccy naziści założyli jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenie Trzeciej Rzeszy. W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. SS-mani rozstrzelali 819 więźniów obozu Sonnenburg. Od wielu lat organizowane są obchody w rocznicę tego bestialskiego mordu. Tegoroczne uroczystości  miały miejsce 2 lutego.

Sesje zdjęciowe w muzeum

piątek, 16 luty 2024 14:20

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zarówno teren Starego Miasta jak i wnętrza kostrzyńskiej twierdzy stanowią wdzięczną scenerię do szeroko rozumianych działań o charakterze artystycznym. W przeszłości organizowane były tutaj wystawy plenerowe (np. Dialog Locci, Fryderyk 300), kręcone były filmy do teledysków, prezentowane były przedstawienia teatralne i filmowe, koncerty muzyczne czy seanse filmowe.

Na pomoc bobrowi

piątek, 16 luty 2024 14:19

Każdy, kto częściej bywa na kostrzyńskim Starym Mieście wie, że podczas spaceru można natknąć się tu nie tylko na innych zwiedzających, ale również na licznych przedstawicieli fauny. Oprócz setek ptaków w zaroślach (w tym łabędzich i kaczych rodzin), ryb i żab w wodach Odry i fosy fortecznej, były widziane na tym terenie dziki, sarny, lisy, szopy-pracze i bobry. Czasami przysparzają nam one problemów (vide zryta doszczętnie kilka lat temu przez dziki murawa tarasu Bastionu Brandenburgia), ale czasem to one potrzebują pomocy.

Przerwa jesienno-zimowa w Filipie

piątek, 16 luty 2024 14:17

Okres jesienno-zimowy to czas przerwy w udostępnianiu zwiedzającym naszej ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip. Niejednokrotnie stawiane są nam pytania, dlaczego tak się dzieje. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest aspekt ekonomiczny.