Przerwa jesienno-zimowa w Filipie

Okres jesienno-zimowy to czas przerwy w udostępnianiu zwiedzającym naszej ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip. Niejednokrotnie stawiane są nam pytania, dlaczego tak się dzieje. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest aspekt ekonomiczny.

Bardzo mała ilość turystów w tym okresie przy bardzo wysokich kosztach utrzymania obiektu (klimatyzacja, osuszacze powietrza, kilkaset punktów oświetleniowych, ogrzewanie) spowodowałaby potężną lukę finansową. Dlatego też ograniczamy funkcjonowanie w tym czasie części urządzeń i próbujemy zaoszczędzić na drogiej energii elektrycznej. Oczywiście część urządzeń pracuje i generuje koszty, ale staramy się je ograniczać. Drugim powodem jest mikroklimat w Bastionie Filip. Ziąb i wilgoć są wszechobecne. Podczas padającego deszczu jesteśmy wręcz zalewani wodą przenikającą przez otwory wentylacyjne i sklepienia. Trudno nam ocenić, czy te nieszczelności mają podłoże w błędach popełnionych podczas sporządzania projektu rewitalizacji bastionu, czy podczas realizacji prac czy też z powodu złej jakości użytych materiałów. Podczas remontu obiektu przed laty zgłaszaliśmy nasze uwagi, ale generalnie nie zostały one uwzględnione. Skutki odczuwamy do dziś. Kilkakrotnie dokonywane były prace naprawcze, ale tylko po części przyniosły one efekt. Sześć lat temu zakupiliśmy cztery przemysłowe osuszacze, które praktycznie pracowały przez ten czas bez przerwy. W tym roku zakupiliśmy za kwotę 27 tys. zł ze środków własnych muzeum pięć kolejnych tego typu urządzeń, aby jeszcze skuteczniej móc utrzymywać właściwy mikroklimat w podziemiach. Ponadto przed każdym kolejnym sezonem musimy przeprowadzić prace związane z usuwaniem zimowych szkód i zabezpieczeniem eksponatów. Konieczne jest odgrzybianie, osuszanie, naprawy sprzętu, ozonowanie. Podczas przerwy przygotowujemy też do prezentacji na ekspozycji nowo pozyskane eksponaty, naprawiamy gabloty, punkty świetlne itp. Nie zapominajmy również o zimujących w podziemiach nietoperzach, które podlegają ochronie i dla których wizyty turystów mogłyby być tragiczne w skutkach. Jak widać powodów dla zamknięcia obiektu w okresie zimowym jest wiele. Dlatego też zapraszamy w nasze podwoje od kwietnia do października, kiedy warunki pogodowe na zewnątrz sprzyjają spacerom po Starym Mieście, a mikroklimat wewnątrz jest przyjazny dla zwiedzających.