Obchody rocznicowe w Słońsku

W 1933 roku na terenie starego więzienia w Sonnenburg (obecnie Słońsk) niemieccy naziści założyli jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenie Trzeciej Rzeszy. W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. SS-mani rozstrzelali 819 więźniów obozu Sonnenburg. Od wielu lat organizowane są obchody w rocznicę tego bestialskiego mordu. Tegoroczne uroczystości  miały miejsce 2 lutego.

W wydarzeniu wzięli udział m. in. przedstawiciele ambasad i placówek dyplomatycznych w Polsce, władze wojewódzkie i samorządowe, delegacje kombatantów i organizacji patriotycznych, a także uczniowie ze szkół z Polski i Niemiec. W gronie gości znaleźli się m. in. wojewoda lubuski Marek Cebula, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer i ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburg Paul Schmit. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowali tym razem Jarosław Przespolewski i Rafał Górecki. Głowna część uroczystości odbyła się na placu przy Muzeum Martyrologii. Tam miały miejsca wystąpienia gospodarzy (wójt Janusz Krzyśków) i gości, modlitwa za zmarłych i apel pamięci pomordowanych więźniów, a następnie salwa kompanii honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Po złożeniu przez delegacje kwiatów uczestnicy przemieścili się na cmentarz jeniecki, gdzie również miała miejsce krótka uroczystość. Obchody zakończyły się prezentacjami artystycznymi w świetlicy w Przyborowie, gdzie zaproszeni goście mogli nawiązać mniej oficjalny kontakt i przeprowadzić rozmowy. Przyszłoroczne obchody będą miały z pewnością wyjątkowy charakter – będzie to 80 rocznica tragicznych wydarzeń w KZ Sonnenburg.