maj 2023 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Noc z Królem i w Królu

wtorek, 30 maj 2023 12:27

Tegoroczna Noc Muzeów zorganizowana została w naszym muzeum w innym terminie, niż miało to miejsce w większości placówek w kraju. Świadomie przesunęliśmy obchody, aby zainteresowanych potencjalnych zwiedzających nie stawiać przed wyborem, czy odwiedzić to, czy tamto muzeum w naszym regionie. Mogli oni dzięki temu skorzystać z ofert muzeów w Gorzowie, Myśliborzu czy Słońsku. Uważamy, że była to słuszna decyzja.

Kostrzyński magnes turysty

wtorek, 30 maj 2023 12:24

Magnes turysty to projekt powstały z myślą o turystach, kolekcjonerach i zbieraczach odwiedzających miasta w całej Polsce. Dzięki współpracy pomysłodawców z lokalnymi samorządami, instytucjami i przedsiębiorcami Magnes Turysty może trafić do każdego miasta w Polsce.

Firmowy strój pracowników MTK

wtorek, 30 maj 2023 12:24

Praca naukowo-badawcza, archiwalna, koncepcyjna  w Muzeum Twierdzy Kostrzyn stanowi tylko pewien fragment naszej działalności. Sporą część czasu pracy muzealnicy realizują poza biurem: na terenie Starego Miasta, w obiektach twierdzy, w terenie, również poza Kostrzynem (wykopy archeologiczne, prelekcje, konferencje, wycieczki i in.).

Królewska Noc Muzeów

piątek, 19 maj 2023 14:21

Maj, to miesiąc, w którym tradycyjnie od wielu lat organizowana jest tzw. noc muzeów. Generalnie data organizacji tego przedsięwzięcia nie jest narzucana odgórnie, stąd też poszczególne muzea w poszczególnych miastach same określają termin tego wydarzenia. W tym roku w wielu placówkach muzealnych impreza miała już miejsce w minione weekendy. Noc Muzeów w twierdzy Kostrzyn tym razem zorganizowana zostanie w sobotę 27 maja.

Dział: Aktualności

W 2019 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przystąpiło do projektu realizowanego ze Stowarzyszeniem Wuhden pt. „Teatr działań wojennych – Pałac Klessin”. Motywem przewodnim było stworzenie miejsca, które przedstawiałoby bezsensowność i okrucieństwo wojny i stanowiło przestrogę dla obecnych młodych pokoleń, którym wojna jest obca. Dzięki pracy ochotników odtworzony został symboliczny portal bramy wjazdowej do pałacu, wytyczona została ścieżka dydaktyczna prowadząca wśród lejów po bombach, okopów i resztek ruin z opisami i nagraniami dźwiękowymi w kilku językach (również w polskim), dwa głazy pamięci nieznanych żołnierzy obu armii, do tego parkingi dla pojazdów. Ze względu na pandemię realizacja projektu opóźniła się, a jej finał znalazł miejsce 5 maja br.

Manewry zakończone, wystawa otwarta

piątek, 05 maj 2023 10:00

Po raz kolejny na kostrzyńskie Stare Miasto wkroczyły pruskie oddziały w ramach corocznych manewrów wiosennych historycznych formacji wojskowych z czasów fryderycjańskich. Tym razem zimno i deszcz ograniczyły dość mocno ilość uczestników obozujących przez trzy dni w Forcie Gorgast. Prawie trzydziestu najbardziej wytrwałych, w tym kilka markietanek, pojawiło się w sobotę (29.04.) rano, aby odczytać przy cokole pomnika margrabiego Jana z Kostrzyna sprawozdanie z działalności stowarzyszeń biorących udział w wydarzeniu.

Nowe tablice informacyjne

piątek, 05 maj 2023 09:59

Jednym z celów działalności naszego muzeum jest nie tylko zabezpieczanie obiektów historycznych, ale również ich udostępnianie zwiedzającym. Staramy się dbać w miarę możliwości o turystów, którzy docierają na Stare Miasto Kostrzyn. W tym roku wyremontowaliśmy m. in. toalety w Bastionie Filip, a także zbudowaliśmy wiatę turystyczną w okolicach zamku (na zamówione siedziska ciągle czekamy). Chętnie przyjmujemy wsparcie z zewnątrz w tej materii o d czasu do czasu takie otrzymujemy.

Poszukiwania jeńców amerykańskich

piątek, 05 maj 2023 09:57

Ziemia Kostrzyńska usiana jest grobami bezimiennych ofiar. Dotyczy to również jeńców obozu Stalag III C w Drzewicach. Od zakończenia działań wojennych minęło 78 lat, a losów wielu osób nie udało się wyjaśnić. Do dzisiaj działają w wielu krajach organizacje zajmujące się poszukiwaniem grobów poległych i zaginionych.