Poszukiwania jeńców amerykańskich

Ziemia Kostrzyńska usiana jest grobami bezimiennych ofiar. Dotyczy to również jeńców obozu Stalag III C w Drzewicach. Od zakończenia działań wojennych minęło 78 lat, a losów wielu osób nie udało się wyjaśnić. Do dzisiaj działają w wielu krajach organizacje zajmujące się poszukiwaniem grobów poległych i zaginionych.

W minionym tygodniu odwiedzili nas członkowie amerykańskiej organizacji Defense POW/MIA Accounting Agency (DPAA), czyli Agencji Poszukiwań Jeńców Wojennych i Osób Zaginionych działających na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych. Na czele grupy stał mający polskie korzenie Michael Polczynski, któremu towarzyszyło dwóch innych historyków, oraz ze strony polskiej Adam Kaczmarek z Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu, zajmujący stanowisko ds. poszukiwań i identyfikacji. Zespół ten zajmuje się poszukiwaniem miejsca spoczynku jeńców amerykańskich ze Stalagu III C. Była to robocza wizyta mająca na celu zapoznanie się z zasobami dokumentacyjnymi Muzeum Twierdzy, której towarzyszył rekonesans na terenie obozu i cmentarza w Drzewicach. Poszukiwania w tym obszarze obejmują 18 znanych z nazwiska jeńców i badane są wszelkie informacje, poszlaki, nawet plotki, które mogłyby naprowadzić na ich ślad. Amerykańscy naukowcy odnaleźli w naszych dokumentach wiele interesujących wątków i tropów, które będą weryfikowane. Poprzednia wizyta członków tej organizacji w naszym muzeum miała miejsce we wrześniu 2012 r.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie pomocy historykom odnośnie wyjaśnienia losów amerykańskich jeńców zaginionych w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Jeśli posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje (ważny może być każdy ślad) dotyczące amerykańskich wojskowych z czasów drugiej wojny światowej, bardzo prosimy o kontakt mailowy.