Manewry zakończone, wystawa otwarta

Po raz kolejny na kostrzyńskie Stare Miasto wkroczyły pruskie oddziały w ramach corocznych manewrów wiosennych historycznych formacji wojskowych z czasów fryderycjańskich. Tym razem zimno i deszcz ograniczyły dość mocno ilość uczestników obozujących przez trzy dni w Forcie Gorgast. Prawie trzydziestu najbardziej wytrwałych, w tym kilka markietanek, pojawiło się w sobotę (29.04.) rano, aby odczytać przy cokole pomnika margrabiego Jana z Kostrzyna sprawozdanie z działalności stowarzyszeń biorących udział w wydarzeniu.

Nie obyło się od wystrzałów armatnich. Formacje wojskowe udały się następnie na Promenadę Kattego, gdzie oddano salwę z muszkietów.  Miały też miejsce przemarsze i potyczki oddziałów oraz wspólny poczęstunek na tarasie restauracji w Hotelu „Bastion”, gdzie kolorowa grupa wzbudziła spore zaciekawienie gości i klientów pobliskich sklepów i punktów usługowych. Po posiłku, punktualnie o 12:00 miało miejsce wystrzałowe otwarcie wystawy „Bitwa pod Kunowicami” w Bramie Berlińskiej – po raz kolejny w użyciu była nasza muzealna armata. Otwarcie poprzedzone zostało prelekcją prof. Grzegorza Podrucznego w sali wykładowej naszego muzeum, który od kilkunastu lat zajmuje się problematyką i badaniem pola bitwy. Polsko-niemiecka wystawa jest efektem głównie jego pracy i jego współpracowników. W tym gronie znajdują się również archeolodzy MTK, którzy w 2019 r. przebadali mogiłę ze szczątkami kilkunastu poległych w bitwie żołnierzy. Na wystawie prezentujemy tylko niewielką ilość najciekawszych i najbardziej charakterystycznych z pozyskanych w wyniku badań kilkunastu tysięcy przedmiotów. Ekspozycję uzupełniliśmy własnymi eksponatami oraz wypożyczonym nam przez artylerzystę z Letschina Helmuta Lucasa mundurem kanoniera pruskiego wraz z wyposażeniem. Niestety, pogoda dał się we znaki nie tylko rekonstruktorom, ale również widzom i turystom, którzy w znacznie mniejszej liczbie niż zwykle dotarli na Stare Miasto. Wystawa w Bramie Berlińskiej czynna będzie do końca sezonu turystycznego w godzinach pracy punktu informacji turystycznej.