styczeń 2023 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

W 1933 roku na terenie starego więzienia w Sonnenburg (obecnie Słońsk) niemieccy naziści założyli jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenie Trzeciej Rzeszy. Więziono w nim początkowo przeciwników politycznych – głownie komunistów i socjaldemokratów niemieckich. Obóz przekształcono wkrótce w ciężkie więzienie, do którego w czasie II wojny światowej kierowano jeńców wielu narodowości. Byli wśród nich między innymi Polacy, Belgowie, Luksemburczycy, Holendrzy, Norwegowie, Francuzi, Rosjanie czy Jugosłowianie.

Dział: Aktualności

Dzień turystyki w Küstrin-Kietz

poniedziałek, 23 styczeń 2023 15:48

W marcu 2022 r. stowarzyszenie Touristinformation Oderbruch und Lebuser Land, którego Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest członkiem, zorganizowało „III Dzień Turystyki Regionu Odry i Warty”. W ramach tego wydarzenia odbył się m. in. „Jarmark Regionalny”. Miał on miejsce dosłownie na drugim brzegu naszej granicznej rzeki w miejscowości Kuhbrücke (do 1945 r. było to jedno z przedmieść Kostrzyna). Prezentowane były na nim stoiska z niemieckimi i polskimi produktami z regionu Odry i Warty.  W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu polskich i niemieckich wystawców z naszego regionu, a teren jarmarku odwiedziło ponad tysiąc osób. W ramach obchodów zorganizowana została też wycieczka na kostrzyńskie Stare Miasto.

Dział: Aktualności

„Spacer po Starym Kostrzynie” – wydanie III

poniedziałek, 23 styczeń 2023 15:46

„Jubileusz 790-lecia miasta i twierdzy stał się kolejną doskonałą okazją do wznowienia książki poświęconej kostrzyńskiej Starówce. Od chwili pierwszego wydania mojego "Spaceru po Starym Kostrzynie" minęło wiele lat. Przez ten czas prowadziłem dalsze studia nad źródłami dotyczącymi historii tego niezwykłego miasta. Moje badania przyniosły bardzo ciekawe i niezwykłe efekty w postaci niespotykanych dotąd informacji, które wielokrotnie weryfikowałem, by przedstawić je czytelnikom w najwiarygodniejszej formie. Niniejszym mam wielką przyjemność przekazać w Państwa ręce rozszerzone wydanie „przewodnika po Starym Kostrzynie” - publikacji wzbogaconej o nieznane dotąd informacje, które uzyskałem dzięki kwerendzie wielu dalszych publikacji. (…)

Dział: Aktualności

Kompresor w użyciu

poniedziałek, 23 styczeń 2023 15:45

W ramach naszych badań eksploracyjnych Starego Miasta pozyskujemy dość sporo różnego rodzaju artefaktów. Najczęściej są to destrukty, które zasypane gruzem w ruinach piwnic lub w ziemi przeleżały tam poddane różnym szkodliwym czynnikom naturalnym (woda, mróz) grubo ponad 70 lat od czasów wojny. Szczególnie negatywnie czas oddziałuje na przedmioty z metalu, a tych jest najwięcej.

Dział: Aktualności

Życzenia i pozdrowienia

wtorek, 03 styczeń 2023 15:34

Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym otrzymaliśmy od wielu osób i zaprzyjaźnionych instytucji życzenia z okazji Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego roku. Większość z nich nadeszła drogą mailową, część odebraliśmy w bezpośrednim kontakcie lub telefonicznie. Tylko nieliczne życzenia nadesłano pocztą, co staje się niestety coraz rzadszą praktyką. Za wszystkie życzenia, niezależnie od ich formy, serdecznie dziękujemy. Miło, że pamiętają o nas nasi przyjaciele i sympatycy.

Dział: Aktualności

Przeżyjmy to jeszcze raz

wtorek, 03 styczeń 2023 15:31

Rok 2022 był rokiem stopniowego powrotu do normalności po trwającej dwa lata pandemii. Jej skutki są niestety nadal widoczne i jeszcze trochę to potrwa, zanim wskoczymy na najwyższe obroty.

Dział: Aktualności