„Spacer po Starym Kostrzynie” – wydanie III

„Jubileusz 790-lecia miasta i twierdzy stał się kolejną doskonałą okazją do wznowienia książki poświęconej kostrzyńskiej Starówce. Od chwili pierwszego wydania mojego "Spaceru po Starym Kostrzynie" minęło wiele lat. Przez ten czas prowadziłem dalsze studia nad źródłami dotyczącymi historii tego niezwykłego miasta. Moje badania przyniosły bardzo ciekawe i niezwykłe efekty w postaci niespotykanych dotąd informacji, które wielokrotnie weryfikowałem, by przedstawić je czytelnikom w najwiarygodniejszej formie. Niniejszym mam wielką przyjemność przekazać w Państwa ręce rozszerzone wydanie „przewodnika po Starym Kostrzynie” - publikacji wzbogaconej o nieznane dotąd informacje, które uzyskałem dzięki kwerendzie wielu dalszych publikacji. (…)

Pragnę, aby zwiedzający dzisiejsze ruiny i spacerując po wysokich kostrzyńskich wałach, chociaż przez chwilę, oczami wyobraźni, ujrzeli Stary Kostrzyn takim jakim był on w czasach świetności. Aby idąc pustymi uliczkami, mijając nieistniejące  gmachy i budynki, mogli usłyszeć hejnał miasta, turkot dorożek, nawoływania mieszkańców, skrzypienie tramwajów. By w spiętrzonych i zarośniętych gruzach dostrzegli czyjeś rodzinne domy - świat pełen życia, namiętności i nadziei. Wreszcie, aby oczyma wyobraźni ujrzeli książęce, królewskie i cesarskie karoce. Chciałem przekazać atmosferę w jakiej przyszło żyć kostrzynianom na przestrzeni wieków.(...)”

Tak pisze we wstępie do III wydania książki jej autor Józef Piątkowski. Najnowsze wydanie powstało dzięki wsparciu finansowym uzyskanym od kilku kostrzyńskich firm i instytucji, w tym Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Pierwsze wydanie ukazało się w roku 2001, kolejne w 2007. Nakład obu został wyczerpany i można je znaleźć jedynie w antykwariatach. Najnowsze wydanie w nowej szacie graficznej jest już dostępne w sprzedaży w biurze Muzeum Twierdzy. Można je zamówić również online. Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego publikacja będzie do nabycia w punkcie IT w Bramie Berlińskiej. Zachęcamy do zakupu – to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego, kto interesuje się pasjonującymi dziejami Kostrzyna nad Odrą.