Spacer po Starym Kostrzynie Na stanie

35.00 zł
+
-
 • Jubileusz 790-lecia miasta i twierdzy stał się kolejną doskonałą okazją do wznowienia książki poświęconej kostrzyńskiej Starówce. Od chwili pierwszego wydania mojego "Spaceru po Starym Kostrzynie" minęło wiele lat. Przez ten czas prowadziłem dalsze studia nad źródłami dotyczącymi historii tego niezwykłego miasta. Moje badania przyniosły bardzo ciekawe i niezwykłe efekty w postaci niespotykanych dotąd informacji, które wielokrotnie weryfikowałem, by przedstawić je czytelnikom w najwiarygodniejszej formie. Niniejszym mam wielką przyjemność przekazać w Państwa ręce rozszerzone wydanie "przewodnika po Starym Kostrzynie" - publikacji wzbogaconej o nieznane dotąd informacje, które uzyskałem dzięki kwerendzie wielu dalszych publikacji.

  Nieistniejące już dzisiaj kostrzyńskie Stare Miasto -Twierdza w ciągu ostatnich lat zmieniło swoje oblicze. Stało się to dzięki organizowanym tu od 2000 roku "Dniom Twierdzy", które zainicjował Pan Ryszard Skałba. Została też opracowana "Wirtualna rekonstrukcja twierdzy i Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą". Następnie władze miasta przygotowały plany zagospodarowania przestrzennego, co pozwoliło na powstanie pierwszych budynków w tej części Starówki. Główny projekt odbudowy nosi tytuł "Twierdza Kostrzyn 2015. Transgraniczne studium rewitalizacji Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą" zakłada powstanie nowej zabudowy miejskiej oraz konserwację i rewitalizację obiektów fortyfikacyjnych. W zakresie realizacji projektu przewidziano wybudowanie 550-750 mieszkań dla około 2500 mieszkańców. Zostały też wyodrębnione kwartały, które nawiązywać będą do historycznej zabudowy. Rozpoczęto rewaloryzację fortyfikacji (...).

  Pragnę, aby zwiedzający dzisiejsze ruiny i spacerując po wysokich kostrzyńskich wałach, chociaż przez chwilę, oczami wyobraźni, ujrzeli Stary Kostrzyn takim jakim był on w czasach świetności. Aby idąc pustymi uliczkami, mijając nieistniejące  gmachy i budynki, mogli usłyszeć hejnał miasta, turkot dorożek, nawoływania mieszkańców, skrzypienie tramwajów. By w spiętrzonych i zarośniętych gruzach dostrzegli czyjeś rodzinne domy - świat pełen życia, namiętności i nadziei. Wreszcie, aby oczyma wyobraźni ujrzeli książęce, królewskie i cesarskie karoce. Chciałem przekazać atmosferę w jakiej przyszło żyć kostrzynianinom na przestrzeni wieków. Dlatego, mając nadzieję, że będzie to celowe, zamieściłem w Przewodniku liczne dygresje, opowieści i ciekawostki z różnych epok w dziejach miasta.(...)

  Mam nadzieję, że wznowiony Przewodnik i zawarte w nim informacje będą ciekawym i użytecznym dodatkiem do spacerów po Starym Mieście, a zamieszczone dodatkowo plany (przestrzenny i schematyczny) pozwolą na zorientowanie się w topografii istniejącego niegdyś miasta. W tym ostatnim pomocna powinna być także warstwa ikonograficzna - Józef Piątkowski ze wstępu do książki.

   

   

 • Autor Józef Piątkowski
  Wydawca MG Prasa Magdalena Zgierska
  Rok wydania 2022 (wydanie III - poprawione i uzupełnione)
  Format B5
  Okładka miękka
  Język polski