maj 2021 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Ognisty wieczór na Starym Mieście

czwartek, 27 maj 2021 15:33

Po wielomiesięcznej przerwie udało się nam w sobotę 22 maja zorganizować w końcu kolejną imprezę muzealną. Obaw było sporo: o pogodę, o frekwencję, o reżim sanitarny Początek dnia wzmógł nasze obawy. Momenty słoneczne przeplatały się z padającym deszczem. Na szczęście głód wyjścia z domów jest tak silny, że kostrzynianie (i nie tylko: w wydarzeniu wzięli udział m. in. mieszkańcy Krzyża, Chojny, Gorzowa, Słubic i Rzepina) nie przestraszyli się niepewnej pogody i licznie pojawili się na naszej Starówce. A ci co przybyli, z pewnością nie narzekali na nudę.

Dział: Aktualności

Wnętrze kaplicy odrestaurowane

czwartek, 27 maj 2021 15:32

Sprawy ochrony zabytków są nam jako muzeum bliskie. Dlatego też staramy się na bieżąco śledzić przedsięwzięcia związane z tą tematyką, szczególnie na terenie Kostrzyna. Chcielibyśmy podzielić się informacją z miłośnikami historii, iż stara poluterańska kaplica przy ul. Wyszyńskiego stała się obiektem prac konserwatorskich. Na pierwszy ogień poszło wnętrze kaplicy.

Dział: Aktualności

W kręgu ognia – Noc Muzeów

czwartek, 20 maj 2021 12:54

Od kilku lat Muzeum Twierdzy Kostrzyn włącza się w znaną już w całej Europie akcję pod wspólną nazwą "Noc Muzeów". Ze względu na specyfikę i lokalizację naszej placówki noc w naszym wydaniu jest raczej późnym wieczorem, co nie przeszkadza w atrakcyjnym spędzeniu kilku godzin na terenie Starego Miasta i twierdzy. Tegoroczne wydarzenie zatytułowaliśmy "W kręgu ognia", gdyż to ogień będzie nam towarzyszył tego wieczoru.

Dział: Aktualności

Pierwszy emeryt w MTK

czwartek, 20 maj 2021 12:50

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zostało oficjalnie zarejestrowane w II poł. 2008 r. Od początku istnienia jego kadrę stanowiło siedmiu pracowników. Jednym z nich był Tomasz Głębocki, który nieprzerwanie aż do tego roku zatrudniony był jako pracownik gospodarczy. Do jego zadań należała najogólniej rzecz ujmując dbałość o teren Starego Miasta. Składało się na to utrzymanie czystości, koszenie trawy, uprzątanie ulic i chodników, odśnieżanie terenu, utrzymanie sprawności oraz obsługa urządzeń, sprzętu i instalacji, a także wszelkie drobne prace remontowe i naprawcze. Od chwili utworzenia muzeum minęło 13 lat i pan Tomek „nie wiadomo kiedy” osiągnął odpowiedni wiek i podjął  decyzję o przejściu na emeryturę.

Dział: Aktualności

Nowości w Bastionie Filip

środa, 05 maj 2021 15:25

Od otwarcia ekspozycji w Bastionie Filip minęło już kilka lat, jednak ciągle ulega ona zmianom i modyfikacjom. Co roku uzupełniana jest ona o nowe elementy. Nie inaczej będzie i tym razem. Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć kilka wcześniej nieprezentowanych eksponatów czy instalacji. Żeby nie zdradzać szczegółów (te będą do obejrzenia na miejscu przez zwiedzających) pozwolimy sobie wymienić w punktach te zmiany, po to tylko, aby wzbudzić ciekawość i zachęcić do osobistej wizyty w Bastionie Filip.

Dział: Aktualności

„Celuloza” zdigitalizowana

środa, 05 maj 2021 15:23

Prasa lokalna jest kopalnią wiedzy dla historyków badających przeszłość danego regionu czy miasta. Pierwszym powojennym czasopismem lokalnym, jakie pojawiło się na kostrzyńskim rynku prasowym, była „Celuloza”. Czasopismo to ukazywało się w latach 1971-1981. Jego wydawcą była Kostrzyńska Fabryka Celulozy i Papieru (w końcowym okresie Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze). Przy udziale mieszkańców Kostrzyna, p. Alicji Kłaptocz oraz śp. p. Henryka Molczyka udało nam się skompletować wszystkie numery tego czasopisma, które stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy o życiu miasta i przez całe lata najważniejszego w mieście zakładu pracy. Są one dostępne w naszej muzealnej czytelni.

Dział: Aktualności