Ognisty wieczór na Starym Mieście

Po wielomiesięcznej przerwie udało się nam w sobotę 22 maja zorganizować w końcu kolejną imprezę muzealną. Obaw było sporo: o pogodę, o frekwencję, o reżim sanitarny Początek dnia wzmógł nasze obawy. Momenty słoneczne przeplatały się z padającym deszczem. Na szczęście głód wyjścia z domów jest tak silny, że kostrzynianie (i nie tylko: w wydarzeniu wzięli udział m. in. mieszkańcy Krzyża, Chojny, Gorzowa, Słubic i Rzepina) nie przestraszyli się niepewnej pogody i licznie pojawili się na naszej Starówce. A ci co przybyli, z pewnością nie narzekali na nudę.

Szczególnie atrakcje dla dzieci wzbudziły spore zainteresowanie. Obozowisko przygotowane przez członków kostrzyńskiego Stowarzyszenia Bastion oraz Stowarzyszenia Tempelburg z Czaplinka. Były warsztaty rysunkowe i malarskie, stemple lakowe, malowanie mieczy, strzelanie z różnego rodzaju sprzętu, rzuty podkową, poszukiwanie skarbów przy użyciu detektorów itp. Ładną kolekcję obrazów nawiązujących do historii miasta i nie tylko zaprezentował kostrzyński artysta p. Andrzej Malczewski. O godz. 21:00 sprzed Bramy Berlińskiej wyruszył ponad 150-osobowy (!) pochód z pochodniami. Sam „komendant twierdzy” Ryszard Skałba posłużył za przewodnika podczas półtoragodzinnego spaceru w scenerii ognia rozświetlającego ciemności. Dzięki przenośnemu nagłośnieniu wypożyczonemu z parafii pw. NMP Matki Kościoła wszyscy doskonale słyszeli historyczne opowieści o mniej lub bardziej odległych czasach. Spacer zakończył się przed Bastionem Filip, gdzie na zakończenie wydarzenia Teatr Ognia „Piromancja” ze Szczecina zaprezentował efektowny pokaz żonglerki ogniem z muzyką w tle. Kto miał ochotę, pozostał jeszcze przy ognisku lub skorzystał z potraw z grilla serwowanych przez bar „Jak u Taty”. W sumie przewinęło się w tym dniu przez Stare Miasto kilkaset osób. Impreza została sfinansowana ze środków własnych Muzeum Twierdzy przy wsparciu UM Kostrzyn, który „zasponsorował” przyjazd rekonstruktorów z Czaplinka. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom ze Stowarzyszenia Bastion, którzy przy pomocy swoich zaprzyjaźnionych osób, firm i instytucji zorganizowali całe obozowisko rycerskie i warsztaty dla dzieci. Oczywiście wszystkim innym dziękujemy równie serdecznie i oczekujemy Państwa na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Twierdzy.