styczeń 2021 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Podesty sarkofagu Jana zabezpieczone

czwartek, 21 styczeń 2021 15:41

Margrabia Jan Kostrzyński został po swojej śmierci w 1571 r. pochowany w krypcie pod ołtarzem kościoła maryjnego na Starym Mieście. Trzy lata później do krypty złożono ciało małżonki Jana Katarzyny Brunszwickiej. Pierwszy raz spokój zmarłego władcy Nowej Marchii zakłóciła francuska okupacja Kostrzyna za czasów Napoleona (1806-1814). Wówczas to krypty zostały zdewastowane, a odnowiono je dopiero w 1882 r.

Dział: Aktualności

Digitalizujemy kroniki szkolne

czwartek, 21 styczeń 2021 15:38

Od początku swojego istnienia Muzeum Twierdzy zajmuje się nie tylko badaniem historii miasta-twierdzy, ale wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom społeczności lokalnej również „cywilnej” historii miasta. Poszukujemy i gromadzimy materiały powojennej przeszłości polskiego Kostrzyna. Jednym ze źródeł, do których sięgamy, są stare kroniki prowadzone w erze „Przed-Internetem” przez szkoły, stowarzyszenia, organizacje społeczne itp. Często bywa tak,  że były w nich odnotowywane dość skrupulatnie  nie tylko wydarzenia w życiu danej placówki czy organizacji, ale również ważne wydarzenia miejskie. Dzięki temu stanowią one prawdziwą skarbnicę wiedzy o historii Kostrzyna. Niejednokrotnie można w nich odnaleźć również unikatowe fotografie.

Dział: Aktualności

Geocaching na Starówce

piątek, 15 styczeń 2021 11:30

Na terenie Starego Miasta i twierdzy znaleźć można nie tylko ślady przeszłości, ale jest to również teren wykorzystany również w mniej konwencjonalny, nowoczesny sposób. Informowaliśmy choćby, że na Starówce zadomowiły się dość ważne pokemony, które toczą tu swoje bitwy. Od wielu lat na naszym terenie ulokowanych jest kilka skrzynek w ramach geocachingu (jedna z przybliżonych lokalizacji na fotografii).

Dział: Aktualności

Nowy sprzęt w MTK

piątek, 15 styczeń 2021 11:27

Rok 2020 mimo wystąpienia pandemii był rokiem niezwykle intensywnym dla naszego działu archeologicznego. Realizowaliśmy prace wykopaliskowe na kilku ważnych inwestycjach. Prace w terenie wymagają nie tylko zaangażowania sił fizycznych, ale również odpowiedniego wyposażenia technicznego. Aby jeszcze bardziej wspomóc działania naszych archeologów zdecydowaliśmy się na zakup nowego sprzętu w postaci niwelatora i drona.

Dział: Aktualności

Remont wejść do MTK

piątek, 15 styczeń 2021 11:25

Kilka lat temu po przejęciu budynku byłej siedziby Straży Granicznej w Kostrzynie konieczne było wykonanie remontów w celu adaptacji obiektu na cele administracji Muzeum Twierdzy. Wiązało się to z nieplanowanymi kosztami, które muzeum poniosło ze środków własnych przy wsparciu Urzędu Miasta. Generalnie cały budynek nadaje się do remontu kapitalnego, ale wówczas przeprowadzono tylko niezbędne prace w granicach możliwości finansowych naszej placówki.

Dział: Aktualności

Przeżyjmy to jeszcze raz

sobota, 02 styczeń 2021 14:49

Rok 2020 dobiegł końca. Był to szczególny rok w naszej działalności. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa dotknęły wszystkich, mniej lub bardziej. Nie został zrealizowany nasz plan imprez, wycieczek i wydarzeń (część została definitywnie odwołana, część przełożona na inny termin). Sam sezon turystyczny był mocno skrócony, a zorganizowane grupy turystyczne (autokarowe) pojawiały się znacznie rzadziej, niż dotychczas (64 grupy przy 155 w roku 2019). Z jednej strony oznaczało to mniejsze dochody do naszego budżetu, ale z drugiej strony pozwoliło na zajęcie się sprawami, na które ciągle brakowało czasu.

Dział: Aktualności

Muzeum w sieci

sobota, 02 styczeń 2021 14:48

Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie tylko istnieje w rzeczywistości na terenie Starego Miasta w Kostrzynie, ale staramy się być również obecni w świecie wirtualnym. Niezmiennie sporą popularnością cieszy się nasza oficjalna strona internetowa, która zanotowała w 2020 roku 73.170 wejść, co w dobie wyraźnego zwrotu sympatii internautów w kierunku „social media” jest bardzo dobrym wynikiem. Za jej pośrednictwem przekazaliśmy internautom 67 mniej lub bardziej obszernych informacji na temat naszej działalności.

Dział: Aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

sobota, 02 styczeń 2021 14:46

Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym otrzymaliśmy dość pokaźną porcję życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2021. Dotarły one do nas pocztą, drogą mailową, telefonicznie czy też przekazano nam je osobiście. Chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy doceniają naszą pracę, są naszymi sympatykami i wspierają nas w pracy. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego prezentujemy poniżej te osoby, firmy i instytucje, które złożyły nam życzenia pisemnie (kartki, maile itp.). Za wszystkie jeszcze raz serdecznie dziękujemy i cóż, ponownie bierzemy się do pracy.

Dział: Aktualności