Nowy sprzęt w MTK

Rok 2020 mimo wystąpienia pandemii był rokiem niezwykle intensywnym dla naszego działu archeologicznego. Realizowaliśmy prace wykopaliskowe na kilku ważnych inwestycjach. Prace w terenie wymagają nie tylko zaangażowania sił fizycznych, ale również odpowiedniego wyposażenia technicznego. Aby jeszcze bardziej wspomóc działania naszych archeologów zdecydowaliśmy się na zakup nowego sprzętu w postaci niwelatora i drona.

Nowy niwelator optyczny to instrument do bardzo precyzyjnych pomiarów różnic wysokości. Jest on odporny na pył i wodę i dzięki temu możemy nim pracować w ciężkich warunkach – podczas deszczu czy w środowisku mocno zapylonym. Czasem archeolodzy wyglądają w terenie jak geodeci, ale to również część naszej pracy.

Kolejny zakup to dron. Zakupiony przez nas model jest przyjazny początkującym użytkownikom, a więc takim jak my. Dzięki imponującej wydajności i rewelacyjnej jakości obrazu możemy tworzyć wspaniałe zdjęcia i kreatywne filmy. To właśnie poprzez wykorzystanie drona dokumentacja prowadzonych przez nas badań archeologicznych zostanie znacząco wzbogacona. Bezzałogowiec umożliwi nam również obserwowanie Starego Miasta z powietrza. Jeden z pracowników przeszedł oczywiście odpowiednie szkolenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie, sprzętowi i innym osobom.

Ostatnim zakupem są dwa generatory ozonu, których używać będziemy w celu odkażania mikrobiologicznego naszych wnętrz muzealnych. Czynnikiem biobójczym jest ozon o silnych właściwościach utleniających. Usuwa nieprzyjemne zapachy, bakterie oraz wirusy. Dotychczas w celu przeprowadzenia ozonowania konieczne było zlecenie tej usługi firmom zewnętrznym. Nie była to tania usługa. Koszt zakupu sprzętu zwróci się w ciągu jednego roku. Ozonowanie przeprowadzone zostanie na wiosnę, przed sezonem turystycznym i po opuszczeniu naszych pomieszczeń przez nietoperze.

Mamy nadzieję, że nowo zakupiony sprzęt będzie służył nam niezawodnie przez długi czas.