wrzesień 2020 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Wraz z nastaniem astronomicznej jesieni zakończyliśmy codzienne (w dni powszednie) spacery „W samo południe” po Starym Mieście z przewodnikiem muzealnym. Była to interesująca próba dodana do naszej oferty pod koniec lipca, a skierowana do turystów indywidualnych.

Dział: Aktualności

75 rocznica – godnie i poważnie

czwartek, 24 wrzesień 2020 10:38

Przełożone z marca br. obchody 75 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn uzyskały godną oprawę. Sobotnia uroczystość (19.09.2020 r.) rozpoczęła się na cmentarzu komunalnym, gdzie w świeckim obrządku dokonano pochówku szczątków 89 osób ekshumowanych przez archeologów naszego muzeum z terenu byłego niemieckiego cmentarza (obecnie park miejski).

Dział: Aktualności

Kocioł Tajemnic przeszedł do historii

czwartek, 24 wrzesień 2020 10:35

XI Zlot Poszukiwaczy Skarbów „Kocioł Tajemnic” dobiegł końca. Od piątku do niedzieli (18-20.09.2020) gościło na zlocie na kostrzyńskim Starym Mieście 87 osób z wielu stowarzyszeń i grup z całej Polski i z zagranicy. Pojawiły się również osoby niezrzeszone. Była to niezwykła lekcja historii.

Dział: Aktualności

Walne Zebranie Lotur

czwartek, 24 wrzesień 2020 10:35

Dnia 16.09.2020 o godzinie 10.00 w Mierzęcinie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR. Delegatem z ramienia Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które od kilku lat jest członkiem tego Stowarzyszenia, była Dorota Chyczewska.

Dział: Aktualności

75 rocznica walk o Kostrzyn

piątek, 04 wrzesień 2020 15:42

30 marca 1945 roku zakończyły się dwumiesięczne krwawe walki o Kostrzyn. W 75 rocznicę tamtych wydarzeń Muzeum Twierdzy Kostrzyn wraz z niemieckim partnerem Wuhdener Heimatverein e. V. planowało wspólne polsko-niemieckie obchody w celu przypomnienia i upamiętnienia tamtego istotnego wydarzenia. Niestety, zaplanowane na 28 marca wydarzenie nie mogło dojść do skutku ze względu na wybuch pandemii wywołanej koronawirusem. Impreza musiała zostać odwołana. W dniu 6 czerwca otworzyliśmy wystawę poświęconą broni strzeleckiej z okresu II Wojny Światowej, ale główne obchody zostały przełożone na 19 września. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że jest to pół roku po rocznicy, ale alternatywą była całkowita rezygnacja z tego przedsięwzięcia.

Dział: Aktualności

Kocioł Tajemnic w Kostrzynie

piątek, 04 wrzesień 2020 15:41

Poszukiwacze historii, skarbów, pamiątek itp. stanowią bardzo liczną grupę, o której działalności krążą zróżnicowane opinie. Muzeum Twierdzy Kostrzyn jak dotychczas posiada wyłącznie pozytywne doświadczenia w kontaktach z przedstawicielami tej społeczności. Od lat współpracujemy z wolontariuszami i poszukiwaczami indywidualnymi oraz zrzeszonymi w stowarzyszeniach lub mniej formalnych grupach. Przekonujemy do legalizacji tego typu działań, pomagamy w uzyskaniu pozwoleń, kierujemy poszukiwaniami. Za dowód dobrej współpracy niech posłuży fakt, iż XI Zlot Poszukiwaczy Skarbów „Kocioł Tajemnic” będzie miał miejsce w dniach 18.09.-20.09.2020 r. właśnie w Kostrzynie.

Dział: Aktualności

Stare Miasto na obrazach

piątek, 04 wrzesień 2020 15:40

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że kostrzyńskie Stare Miasto, to nie tylko miejsce historyczne i tragiczne jednocześnie, ale również oaza przyrody, która przez dziesięciolecia obejmowała ten teren w posiadanie na wyłączność. Uliczki i zaułki Starówki, to również piękna sceneria dla plenerów fotograficznych, teatralnych, malarskich. Nieprzypadkowo działania artystyczne na trenie „Starego Kostrzyna” cieszyły się dotąd sporym zainteresowaniem i uznaniem widzów.

Dział: Aktualności

Kamień litograficzny trafił do MTK

piątek, 04 wrzesień 2020 15:40

W ostatnim czasie Muzeum Twierdzy Kostrzyn pozyskało do swoich zbiorów kolejny zabytek ściśle powiązany z historią garnizonu. Jest to kamień litograficzny, który został wykonany i był wykorzystywany do powielania instrukcji przeprowadzenia manewrów pionierskich przed I wojną światową. Kamień został odnaleziony w lutym 2020 roku w czasie remontu prowadzonego w budynku na terenie dawnych koszar pionierów przy ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dział: Aktualności