75 rocznica walk o Kostrzyn

30 marca 1945 roku zakończyły się dwumiesięczne krwawe walki o Kostrzyn. W 75 rocznicę tamtych wydarzeń Muzeum Twierdzy Kostrzyn wraz z niemieckim partnerem Wuhdener Heimatverein e. V. planowało wspólne polsko-niemieckie obchody w celu przypomnienia i upamiętnienia tamtego istotnego wydarzenia. Niestety, zaplanowane na 28 marca wydarzenie nie mogło dojść do skutku ze względu na wybuch pandemii wywołanej koronawirusem. Impreza musiała zostać odwołana. W dniu 6 czerwca otworzyliśmy wystawę poświęconą broni strzeleckiej z okresu II Wojny Światowej, ale główne obchody zostały przełożone na 19 września. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że jest to pół roku po rocznicy, ale alternatywą była całkowita rezygnacja z tego przedsięwzięcia.

Obchody rozpoczniemy na cmentarzu komunalnym, gdzie nastąpi ceremonia pochowania szczątków ludzkich, ekshumowanych w ostatnich latach w Kostrzynie w trakcie prac archeologicznych. O godzinie 11:00 na terenie Starego Miasta przy ruinach kościoła farnego przewidziano nabożeństwo ekumeniczne (katolicko-protestancko-prawosławne) dedykowane pamięci ofiar II WŚ. Kolejnym punktem obchodów będą dwie prelekcje w siedzibie Muzeum Twierdzy o tematyce walk nad Odrą w 1945 r. Po nich odbędą się warsztaty historyczne na temat uzbrojenia z okresu II WŚ. Dla chętnych pozostanie do dyspozycji przewodnik, który oprowadzi i zaprezentuje historię Starego Miasta. Tego dnia zaplanowana została również wycieczka autokarowa do Klessin, miejsca zaciekłych walk w marcu 1945. Zainteresowanych wycieczką prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny 724 770 360.

Dla gości i uczestników spotkania przewidzieliśmy gorący poczęstunek.

Szczegółowy plan obchodów 75 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn w dniu 19.09.2020 wygląda następująco:

10:00 Ceremonia pochówku szczątków ludzkich (cmentarz komunalny)
11:00 Nabożeństwo ekumeniczne (ruina kościoła Marienkirche)
12:00 Prelekcje „Walki nad Odrą 1945” (siedziba MTK)
Marcin Wichrowski - Ostateczny szturm na twierdzę Kostrzyn
Hermann Kaiser - 75lecie zakończenia wojny, pamięć i wspomnienia
13:30 Warsztaty historyczne. Prezentacja historycznych mundurów oraz uzbrojenia, wycieczka po Starym Mieście.
14:00 Wycieczka autokarowa do Klessin